reklamı kapat

DAO ve Ethereum Classic Sorununda Son Gelişmeler

19 Nisan 2017
  • Serhat AntSerhat Ant

DAO smart contract’ındaki 4 milyon dolardan fazla değere sahip classic ether’lerin geri ödeme planı gelecek Ocak ayına ertelendi.

Biraz ön bilgiyle başlangıcı yapalım. Ether: Ethereum ağının para birimi, bir kripto para. Geçtiğimiz yaz başlatılan DAO isimli proje 100 milyon dolardan fazla ether bağışı almıştı. Projenin amacı ethereum’a bağlı projeler için smart contract temelli bir ödeme aracı oluşturmaktı.

Ancak kodda oluşan bir hata suistimal edildi. Bir saldırgan onlarca milyon dolar değerindeki ether sızdırmayı başardı ve yürürlükteki proje bozulmuş oldu. DAO yatırımcılarının fonlarını güvence altına almak için başlatılan çalışma, birçok tartışmayı da beraberinde getirdi.

DAO’nun çöküşünün etkilerini azaltmak için süren bu tartışmalar en sonunda iki ayrı ethereum kaynaklı blockchain’in doğmasına sebep oldu: ethereum ve ethereum classic. Getirilen yeni sisteme göre kullanıcılar DAO token’lerini hem ether hem de classic ether’lerle değiştirebiliyordu.

Ethereum vakfı üyeleri kullanıcıların fonlarını çekebilmesi için yoğun çaba harcıyordu. Ancak haberin başında da belirttiğimiz üzre, 1.5 milyon üzerindeki classic ether’e (toplam değeri 4 milyon dolardan fazla) ulaşılamadı.

Kalan bu fonu ilk olarak güvence altına alan gruba aktarma planı eleştiri oklarının yükselmesine sebep oldu.

Sosyal medyada başlayan tartışmalarda bazı fikirler belli bir yöne yoğunlaştı. Yaygın görüş, çalınan parayı temsil eden bu fonun ya sahiplerine aktarılması ya da, hiç olmazsa fonksiyonunu yitirmiş bir smart contract’ta öylece kalması gerektiği şeklindeydi.

Ethereum kanadında ise yine ilginç durum hakim. DAO bağlantılı para çekim kontratı oluşturulmuştu. Bu kontratla DAO token’leri ETH’lerle değiştirilebiliyordu. Kontratta şu an sahipsiz 450 binden fazla ether bulunuyor. Yani toplamda 21 milyon dolar ve bu paranın ne olacağı henüz belli değil.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.