Danimarka Bitcoin’le Ticareti Vergiden Muaf Tutuyor

17:01
26 Mart 2014
Okuma Süresi: 1 Dakika

Görünen o ki devletler birer birer Bitcoin’le ve dolaylı olarak kriptopara eko sistemiyle barış antlaşmaları imzalamaya başladı. Coindesk.com da Nermin Hajdarbegovic’ in haberine göre; Danimarka Vergi Kurulu Bitcoin ile yapılan ticaretlerde elde edilen karlara ya da kayıplar sonucu oluşan zararlara ilişkin vergi alınmayacağını duyurdu.

ABD’den sonra, Danimarka Vergi Kurulu’da 25 Mart 2014 tarihinde dijital paraların ülkelerindeki geleceğini görüşmek üzere özel bir toplantı düzenledi. Bu toplantıda alınan kararlar ile Bitcoin ve türevleri ile yapılan ticaretin Danimarka vergi sistemine dahil edilmeyeceği sonucuna varıldı. Bitcoin’den elde edilen kazançlar vergiye konu olamayacağı için bu sistemi kullandığı için zarar eden işletmeler zararlarını vergiden düşemeyecekler. Bu karar çeşitli uzmanlarca doğası gereği kabul edilebilir olarak karşılandı.

Aynı kurul tüm bitcoin işlemlerini “tamamen özel” bir sınıflandırmaya tabi olması gerektiğini bildirdi. Uzun zamandan bu yana bu kuruldan çıkacak haberleri bekleyen Bitcoin piyasası, çıkan olumlu haberlerin ardından rahat bir nefes aldı.

Bitcoin’in Danimarka’da “hükümet” seviyesinde görüşülmesi ve bu yeni eko sistemin anlaşılmaya çalışılması neresinden bakılırsa bakılsın sistemin gelişmesi adına çok önemli adımlar olarak değerlendiriliyor.

Bu gelişmelerin ardından bakalım Türkiye, Bitcoin ve türevlerinin yarattığı yeni eko sistemi ne zaman “hükümet” seviyesinde görüşmeye başlayacak? Diğer dünya ülkelerindeki Bitcoin gelişimini takip ettiğimizde Türkiye’de bunun olması için bir süre daha beklemek zorunda kalacak gibiyiz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar