Cumhurbaşkanı Erdoğan’a NFT Hediye Edildi! Kripto Para Düzenlemesinde Son Gelişmeler!

Türkiye, NFT teknolojisine en üst düzeyde adapte oluyor. Kripto para düzenlemesinde son gelişmeler neler?
20:57
26 Aralık 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Geçtiğimiz günlerde katıldığı bir programda kripto paralarla savaşları olduğunu açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Elon Musk’a bir NFT hediye etmişti. Bugün ise kendisine oldukça anlamlı bir NFT parçası hediye edildi. Böylece Cumhurbaşkanı düzeyinde kripto ürünlerin kullanımında da yeni bir safhaya geçmiş olduk.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a NFT Hediye Edildi

Blockchain teknolojisi konusunda herkes bir şeyler biliyor. Kimi için devrim niteliğinde bir teknoloji, kiminin zihninde ise kolay yoldan para kazanmaktan başka bir şey değil. Ancak blockchain tabanlı NFT koleksiyonlarına ülkemizde “üst düzeyde” ilgi var. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Elon Musk’ın kripto ekosistemiyle olan ilişkisinin farkında olacak ki kendisine 5B uydusuyla alakalı oldukça anlamlı bir parça hediye etti. Çocukların uzay ve uydu temalı çizdiği 5.000 resim tek bir para haline getirilerek Elon Musk’a NFT şeklinde teslim edildi.

Bugün ise AK Parti İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe Cumhurbaşkanı Erdoğan’a NFT tabanlı “İstanbul’un Dijital Anahtarı” ve tablo hediye etti. Devletin üst kademesince NFT’lerin bu denli hızlı kabul görüyor olması gelecek düzenlemelere ilişkin olumlu beklentileri de artırdı.

Yukarıdaki görselde hediye edilen NFT’nin hangi bölümünün ne anlam taşıdığını görüyorsunuz. Görselde 9 ayrı konu işlendi.

Kripto Para Düzenlemesinde Son Gelişmeler!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önümüzdeki hafta “kripto para düzenlemesi” meclise gelecek açıklaması büyük heyecan uyandırdı. Bununla birlikte son birkaç gündür sosyal medyada çeşitli taslak metinler dolaşıma sokuldu. Bunların doğruluğu kesinleşmediği için net bir biçimde üzerinde tartışmamız anlamsız olacaktır. Ancak genel kanı yasal çerçevenin aşağıdaki maddeleri içereceği yönündedir.

 • Kripto para borsalarının lisans süreçleri netleşecek
 • Borsaların vergilendirilmesiyle alakalı bazı düzenlemeleri içerecek
 • Türkiye vatandaşı yatırımcıların yurt dışına transferlerinin kısıtlanması veya sıkı takibe alınması bekleniyor
 • Yatırımlardan elde edilen kazançların ve ülkeye sokulan sermayenin vergilendirilmesi bekleniyor
 • Dünyanın birçok ülkesinde vergilendirme için taban limit belirleniyor. Ülkemizde bu detay dikkate alınacak mı bilinmiyor. Ancak 7500 TL üzeri transferlerin ilgili kuruma bildirilmesi konusu bir süredir var, bu miktara yakın bir rakamın üzerinin vergilendirilmesi de mümkün olabilir.
 • Vergilendirme düzenlemesi yakın zamanda açıklama yapılan GİB yetkilisine göre geçmişe dönük çalıştırılmayacak.

Önümüzdeki hafta içinde bu detayların hangileri düzenlemede olacak ve ne gibi konuşulmayan detaylar taslakta bulunuyor göreceğiz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
 • TEOMAN PIER
  11 ay önce

  Selamlar ,

  Geçmişe dönüş işlemler kapsamayacak kavramını şöyle açıklayayım. 1 yıl önce almiş oldugunuz kripto paralarınızı TL ye dönüşünden sonra banka hesabınıza aktarım sırasında vergilendirme muhtemelen uygulanacaktır.

  24