Çok Fazla Yardıma İhtiyaç Var! Ahbap Proje Planını Açıkladı!

Ahbap 850 milyon dolarlık bağış projesini açıkladı. Çok fazla yardıma ihtiyaç var.
15:45
11 Şubat 2023
Okuma Süresi: 3 Dakika

Pazartesi günü 7,7 ve 7,6 büyüklüğünde depremler yaşadık. 10 ilimiz devasa yıkımlar gördü. 20 binin üzerinde vatandaşımızı kaybettik. Halen daha enkaz altındaki vatandaşlarımız için kurtarma çalışmaları devam ediyor. Binlerce gönüllü ve profesyonel ekibe ek olarak dünyanın bir yanından arama kurtarma uzmanları bölgeye akın etti.

Ahbap Bağış Proje Planı

Ulusal ve uluslararası birçok yardım kuruluşu Türkiye için harekete geçti. Binlerce STK, kamu kuruluşu deprem bölgesinde gıdadan arama kurtarma çalışmalarına kadar eşsiz bir gayret gösteriyor. On binlerce kişiden oluşan ekipler depremin üzerinden 120 saatten fazla geçmesine rağmen bir canı daha kurtarmanın çabasını gösteriyor. Hepsine teşekkürler, hepsine minnettarız.

Ahbap ekibi depremin ilk anından itibaren harekete geçen yardım organizasyonları arasında yer alıyor. Birçok şirket, şahıs Ahbap, AFAD, Kızılay, Toplum Gönüllüleri gibi onlarca kuruluşa ayni ve nakdi yardımlarını ulaştırıyor. Dün geç saatlerde Ahbap kurucusu Haluk Levent 850 Milyon TL değerindeki bağış proje planını açıkladı.

Buna göre 2 gün içinde Hatay’a 2000 aile için konteynerler girmeye başlayacak.

  • Okullar onarılacak
  • Yaşlılar için bakımevleri
  • Rehabilitasyon merkezleri
  • Öğrenci yurtları açılacak.

Tüm bunlar için en az 850 milyon TL bütçe ayrılacak. Haluk Levent konuyla ilgili şunları söyledi;

“Depremin ilk gününden itibaren bugüne kadar günlük temel ihtiyaçların tamamını karşılamaya çalıştık. Ne isteniyorsa oradaki arkadaşlarımızın bizlere gönderdiği raporlamalar doğrultusunda göndermeye çalıştık. Halen göndermeye devam ediyoruz. Bizim gönlümüz ve kasamız oradaki bölgedeki bütün ihtiyaçlara açıktır. Bundan sonraki günlerde daha önce yaptığımız gibi çalışmalarımızın tamamını raporlayıp Twitter ve Instagram’dan şeffaf bir şekilde paylaşacağız.

Şimdi bazı projelerimiz var. Satın aldığımız ve alacağımız 2000 konteyner için Hatay Valiliğinden iznimizi aldık. Diğer şehirlerdeki toprak ve arazi durumuna bakıyoruz, oralardan da gelecek sonuçlara göre 2000-3000 arası bir konteyner alımı daha yapacağız. Yeter ki oradan bize hadi getirin denilsin. Bu konteynırlar için ayırdığımız toplam bütçe 450 milyon TL. Rehabilitasyon hizmetleri için 100 milyon TL ayırdık. Milli eğitim bakanlığıyla bugün görüştük düzeltebileceğimiz bütün okulların tüm masraflarını karşılama kararı aldık, bu iş için de 100 milyon TL bütçe ayırdık. Yaşlılarımız için yetkililere teslim etmek üzere bakım evleri kurma kararı aldık bunun için de 100 milyon TL bütçe ayırdık. Öğrenci yurtları için de 150 milyon TL ayırdık. Oradaki öğrenciler artık birçok yurda giremiyorlar. Bu söylediğimiz projeleri en yakın zamanda hayata geçireceğiz. Ahbap derneği olarak bizlere çok güvendiniz çok destek verdiniz hepinize çok teşekkür ediyoruz.”

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar