X


CoinMarketCap, Likidite Verilerini Kullanmaya Başladı

Ünlü veri sitesi bugün yaptığı açıklama ile işlem hacmi güvensizliğine karşı likidite verilerini kullanacağını açıkladı...
11:00
12 Kasım 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Önde gelen kripto para veri sitesi CoinMarketCap, likidite bazında borsaları ve token çiftlerini karşılaştırmak için yeni bir metrik sistem geliştirdiğini açıkladı.

Kontrol Panelinde Yenilikler

The Capital’in paylaştığı habere göre bu yeni açıklama CoinMarketCap’in 12 Kasım’da Singapur’da düzenlenen açılış konferansında yapıldı. Yapılan açıklamalara göre bahsi geçen yeni sistem şu anda web sitesinde kullanılabilir durumda ve yeni metriği 3.000’den fazla kripto para varlığının verilerini içereceği bildirildi.

Bunların yanında piyasa manipülasyonunu filtrelemek isteyen CoinMarketCap’in yeni likidite metriğini, uyarlanabilir verilere dayandırdığı bildiriliyor. CoinMarketCap’in strateji uzmanı Carylyne Chan attıkları son adımla ilgili olarak, kullanacakları yöntemin manipülasyon yapma olasılığını büyük ölçüde zorlaştıracağını ifade ediyor.

Likidite > Hacim

Firmanın açıklamalarına göre bu yeni metrik sistem, işlem hacimlerine bağlı kalınan raporlamanın önüne geçebilecek. Çünkü veri sitesi, işlem hacimlerinin sahte işlemlerle ya da manipülasyonlarla farklı gösterilebildiğini ifade ediyor. Dolayısıyla buradan elde edilen veriler yanıltıcı olabiliyor. Bunun yanında Chan The Capital’a yaptığı açıklamalarda, işlem hacminin bir veri olarak değerini kaybettiğini dile getirdi ve şu açıklamayı yaptı:

Bugün, yatırımcılara önemli olan bir noktayı vurgulamak için yeni bir ölçüm aracı sunuyoruz: Likidite. Likidite ölçümümüzle, hacimli enflasyon yerine likidite sağlanmasını teşvik ederek kripto piyasalarına kamu yararı sağlamayı umuyoruz.

CoinMarketCap’in yeni sistemi ile ilgili yaptığı açıklamalar bu kadarda kaldı.

Bunların yanında özellikle sahte hacim raporlarının ortaya çıkmasının ardından CoinMarketCap doğru veri sağlayabilmek için veri araçlarını sürekli güncelledi ve yeni sistemler kullanmaya başladı. Ayrıca bu haberimizde de sizlerle paylaştığımız gibi şirket, 1 Mayıs’ta yaptığı bir açıklama ile borsaları gerekli bilgilendirmeleri tamamlamaları konusunda uyardı ve aksi halde piyasaya yönelik yapılan hesaplamalarda, bu uyarıyı dikkate almayan borsaların liste dışı kalacağını ifade etti.

Kaynak: Cointelegraph

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar