X


Çin’de Baskı Sürüyor! WeChat, Kripto Borsaları için Arama Sonuçlarını Engelledi

Çin'in önde gelen sosyal medya platformu, kripto para borsaları için herhangi bir arama sonucu görüntülemeyi durdurdu.
09:25
13 Ekim 2021
Çin'de Baskı Sürüyor! WeChat, Kripto Borsaları için Arama Sonuçlarını Engelledi

Bugün ortaya çıkan haberlere göre, Çin’in bir milyardan fazla kullanıcısı olan “süper uygulaması” WeChat, Huobi, Binance ve diğer kripto para borsaları için aramaları yasakladı.

Çin’in Kripto Yasağı WeChat İle Devam Ediyor

WeChat, Çin’de geliştirilen ve aylık 1 milyardan fazla kullanıcısı olan Çin’in en popüler mesajlaşma uygulamasıdır. WeChat sadece bir mesajlaşma servisi olarak yola çıkılmışken, ödemelerden yolculuğa çıkmak veya hatta uçuş rezervasyonu yapmak gibi her şeyi yapabileceğiniz bir uygulama halini aldı.

Çin, yabancı kripto para borsalarının Eylül ayında anakara Çin sakinlerine hizmet edemeyeceğini açıkladıktan sonra, pek çok kripto para borsası Çinli kullanıcıların ticaret yapmasını yasaklamak için harekete geçti.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Öyle ki çin yasağına karşı ilk hareket Huobi’den geldi. Huobi, yasaklamaların ardından yaptığı duyuruyla birlikte yıl sonuna kadar tüm Çinli kullanıcıların hesaplarını kaldıracağını bildirdi.

Ayrıca bir WeChat grubunda, Huobi’nin kurucusu Leon Li, geçtiğimiz günlerde borsanın baş döndürücü baskı nedeniyle Çin’den sonsuza dek ayrılacağını açıkladı.

Borsalar Bir Bir Engelleniyor

Popüler kripto para borsası Huobi, Temmuz ayı sonlarında, 2013 yılında kurulan Pekin varlığını da feshetti. Aynı ay içinde Binance‘in web sitesi de Çin’in güvenlik seddi “great firewall” tarafından engellendi. Buna ek olarak Haziran ayında Baidu ve diğer popüler arama motorları, kripto borsalarıyla ilgili aramaları yasakladı.

Ayrıca Çin’in dahili güvenlik duvarı, Eylül ayı sonlarında en popüler iki kripto para sitesi olan CoinMarketCap ve CoinGecko‘ya erişimi engellemeye başladı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar