reklamı kapat

Çin Bilgi Teknolojileri Bakanlığı Blockchain Araştırma Laboratuvarlarına Destek Veriyor

16:26
22 Eylül 2017
  • Coin TürkCoin Türk

Çin hükümeti, ICO’lar ve bitcoin borsaları üzerine yaptığı son yasaklamayı görmezden gelircesine, diğer alanlardaki büyük blockchain potansiyeline bir hayli ilgili görünüyor.

Çin’in ünlü medya grubu Caixin’in raporuna göre; Bilgi Teknolojileri Bakanlığı’nın idaresinde bir araştırma enstitüsi olan Çin Bilgi ve İletişim Akademisi, Çin’deki blockchain teknolojinin gelişimini desteklemek için Güvenilir Blockchain Laboratuvarı adında bir araştırma tesisi kurdu.

Yeni laboratuvar, blockchain alanındaki araştırmaları yürüteceği gibi aynı zamanda uzmanların teknoloji hakkındaki bilgilerini paylaşabilecekleri bir platform da oluşturacak.

Blockchain teknolojisiyle ilgili ülke genelindeki tartışmalarsa giderek büyüyor.

Ünlü ekonomi dergisi China Economic Review’in yanı sıra , Çin Halk Bankası bünyesindeki Dijital Para Araştırma Enstitüsü genel müdür yardımcısı Di Gang da, teknik blockchain uzmanlarının teknolojiyi ekonomik sebeplerle kullananlara göre yetersiz olduğuna dikkatleri çekti.

Di Gang şu ifadelere yer verdi: ” Alım satım yapan elemanların sayısının teknik elemanların sayısını geçtiği birçok blockchain konferansı gerçekleşiyor.”

Çin’in 4 Eylül’deki ICO yasağını ve çeşitli kripto para borsalarını kapatmasını takiben Reuters haber ajansı; Dijital Para Araştırma Enstitüsü genel müdürü Sun Guofeng’in karar hakkında, sektördeki yasadışı faaliyetleri durdurmak için ” tam vaktinde yapılmış ve gerekli” şeklindeki ifadesine işaret etmişti.

Bununla birlite Guofeng, blockchain’in “iyi bir teknoloji” olduğunu “ICO’ların ise bu teknolojiyi kullanmak için tek yol olmadığını” belirtti. Yasaklamanın daha geniş bir blockchain endüstrisi için olumsuz bir etki oluşturmadığını da ifadelerine ekledi.

Çin’deki birçok teknoloji devi blockchain teknolojisiyle çalışıyor. Geçen ay yapılan bir konferansta büyük teknoloji şirketi Intel ile blockchain araştırma ortaklığı kurduğunu duyuran şirket Tencent de bu devlerin arasında. Buna ek olarak Finansal hizmet şirketi China UnionPay, geçtiğimiz günlerde blockchain temelli bir ATM ağını patentlediğini bildirdi. Ayrıca elektronik cihaz üreticisi Midea Group, ev eşyalarıyla bitcoin madenciliği yapabilmenin mümkün olduğu bir yöntemi patentlemek istediğini duyurdu.

Kaynak: Coindesk

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

ETİKETLER