X

Chainlink ve Polkadot Arasında Büyük Ortaklık!

Chainlink ve Polkadot, güçlerini birleştiriyor.
11:31
4 Aralık 2020

Merkeziyetsiz finans (DeFi) dünyasının en büyük iki projesi olarak bilinen Polkadot ve Chainlink, büyük bir ortaklığa imza attı. Aslında ortaklığın en önemli noktalarından birisi Ethereum ağının rakiplerinden birisi olarak görülen Polkadot’un, Ethereum ağı tabanlı DeFi uygulamalarının ortağı Chainlink ile anlaşma yapmış olması.

Polkadot ve Chainlink Bir Arada

3 Aralık tarihinde açıklanan bilgilere göre Polkadot ve Chainlink bir tür merkeziyetsiz finans birliği oluşturmayı hedefliyor. Bu birlik direkt olarak Polkadot ekosistemindeki kripto para ve DeFi projelerine odaklı olacak ve topluluğun ihtiyaçlarını gidermeyi hedefleyecek. Polkadot Network ve bunun altındaki Substrate teknolojisinin bu sayede hiç olmadığı kadar DeFi uygulamasına ulaşması bekleniyor.

Chainlink, birliğin kurucu üyelerinden birisi oldu. Chainlink yöneticisi Dan Kochis konu hakkında yaptığı açıklamada Chainlink’in Polkadot ile beraber böyle bir yeniliğe aracılık etmesinden gurur duyduklarını vurguladı. DeFi protokolleri için en iyi yöntemleri ve uygulamaları aramaya devam edeceklerini belirten Kochis, Polkadot ekosisteminin de hiç olmadığı kadar güçlü olacağını vurguladı.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Kurucu Ortaklar Artıyor

Diğer kurucu üyeler arasında Layer-2 teknoloji sağlayıcısı Plasm Network, merkeziyetsiz sigorta platformu Tidal Finance ve otomatik piyasa yapıcı Polkaswap bulunuyor. Birliğin şu an için Polkadot Network veya Substrate üzerinde geliştirmeler yapan kişileri kabul ettiği belirtilmekte.

polkadot

Polkadot, aslında bu ay başka bir duyuruda daha bulunmuştu. “Bin onaylayıcı” programını yayınlanan Polkadot, kendi ağına gelip Polkadot ağ düğümü çalıştıran onaylayıcılara destek verip onları teşvik edeceğini belirtti. Bu da ağdaki onaylayıcıların sayısını 1.000’e çıkartabilecek bir hamle olarak görülüyor.

Polkadot’un Hedefleri Büyük

Polkadot’un alt ağı olarak bilinen Kusama da geçtiğimiz Şubat ayında benzer bir adım atmıştı. Kusama’nın ağ düğümü sayısı o tarihlerde 180 iken program bittiğinde 700 aktif ağ onaylayıcısı ve 393 de bekleyen onaylayıcı vardı. Yani Kusama gerçekten de bu program ile amacına ulaştı. Bunun devamında ise Polkadot’un da benzer seviyeye ulaşması bekleniyor.

DOT’un toplam arzının 3’te 2’sinden fazlası stake edilmiş durumda ancak buna rağmen ağda 249 onaylayıcı var. Bu da kesinlikle iyi bir işaret. Kripto para sektörüne 2020 yılında çok hızlı bir giriş yapan Polkadot, adını daha da duyuracak gibi gözüküyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar