reklamı kapat

Chainlink Rekor Tazeledi: Yükseliş Sürecek Mi?

Rekor kıran Chainlink için düşüş yakın mı?
15:11
13 Ağustos 2020

Chainlink özellikle 2019 yılında elde ettiği yükseliş ile bir anda top 10 kripto para birimi arasına girdi ve bu yazının kaleme alındığı an itibariyle %23’lük yükselişe, 17 dolarlık birim fiyata sahip. Bundan birkaç ay önce 3 dolardan işlem gören LINK fiyatının şu an 17 dolara kadar yükselmesi birçok kripto para yatırımcısının büyük bir şaşkınlık yaşamasına yol açtı.

Kripto para araştırma ve analiz firması Glassnode tarafından yayınlanan verilere bakıldığında ise ekonominin önemli ölçütlerinden birisi olan Gini katsayısı endeksinin rekor bir seviyeye ulaştığı ve rekor kırdığı görülüyor. Gini katsayısı 0,972 seviyesine ulaşarak tüm zamanların rekorunu kırmayı başardı.

LINK, Gini Katsayısında Rekor Kırdı

Daha önceki rekor 0,971 ile 11  Ağustos 2020 tarihinde yani oldukça yakın bir tarihte görülmüştü. Peki Gini katsayısı tam olarak ne anlama geliyor? Bu, bir ülke veya bir grup insanın varlık eşitsizliğini gösteren ekonomik bir ölçüt olarak biliniyor. Yani bunun yeni bir rekor kırması aslında LINK balinalarının çok daha fazla zenginleştiği, bireysel yatırımcıların ise LINK açısından fakirleştiğine işaret etmekte.

LINK’in elde ettiği fiyat yükselişinin de balinaların yaptıkları alımlar sayesinde olduğu Gini katsayısı endeksinden belli olmakta. Bu durum ise yakında sert bir düşüş görülebileceği ve fiyatta beklenmeyen gelişmeler yaşanabileceğini gösteriyor. Eğer balinalar ortaklaşa bir şekilde sert bir satış kararı alırsa, bu durum LINK fiyatını olduğu gibi dibe sürükleyebilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.