reklamı kapat

Cardano’da (ADA) Yazılım Güncellemeleri Geliyor

14 Mayıs 2018
  • Kartal ParıltıKartal Parıltı

Cardano (ADA) birçok yeniliğe önderlik ediyor ve kriptoları günlük yaşamımıza fayda sağlayacak hale getirebilmek için yeni eklentiler geliştiriyor. Cardano geliştiricilerinin üzerinde çalıştığı son proje ise Ouroboros adında bir proof of stake (PoS) algoritması. Ouroboros’un, Praos ve Genesis adında iki ayrı uyarlaması bulunuyor.

Ouroboros güvenliği kanıtlanmış ve bilirkişiler tarafından değerlendirilerek kabul edilmiş ilk matematiksel protokol olarak tanımlanabilir. Geçtiğimiz günlerde Ouroboros’un teknik detayları düzenlenen bir konferansta tartışıldı ve karara bağlandı. Topluluk şimdiyse daha gelişmiş bir algoritma olan Ouroboros Genesis üzerinde çalışılıyor.

Ouroboros her bir node’un ağ hakkında ortak karar vermesi fikrine dayanıyor ve proof of work protokolünün çok fazla enerji tüketmesine bir çözüm bulma amacı taşıyor. Geliştiriciler Blockchain ölçeklendirmesinin daha iyi yapılabilmesi için proof of work protokolünün değiştirilmesi gerektiğini ifade ediyor.

Ouroboros gelişimi için birkaç öncelik göz önüne alındı. İlk olarak, konuya özel gelişim yapılacak ve sistem tam anlamıyla merkezsiz olacak. 2019 yılı içerisinde geliştirmelerin tamamlanması bekleniyor. Cardano toplulukları kurucuları dünyayı dolaşarak bilim adamlarıyla ve kripto dünyasının önde gelenleriyle toplantılar düzenleyip, gelişmeleri, gelecek fikirlerini ve performansı tartışıyor. Topluluğun bir sonraki durağı Londra olacak ve Blockchain devrimi hakkında konuşma yapılacak. Cardano topluluğu IOHK kurucusu Charles Hoskinson bir konuşmasında şunları söyledi:

Bankaların, hükümetlerin ve pazarın nasıl çalıştığına baktığımızda hepsinde kağıt kullanıldığını görürüz. Odaklanılan konular koordinasyon, güven, kimlikler, bilinirlik, değerlerin temsili ve değerlerin akışıdır. Bunların hepsini Blockchain sağlayabilir. Blockchain ve kriptolar hakkında birçok şey duyarsınız, ben önemsemiyorum. Benim önemsediğim şey sosyal yapıları oluşturan taşlar. Bence para sadece müşterek bir aldanma.

Kaynak: ambcrypto

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

ETİKETLER