Cardano Kurucusundan Önemli Açıklamalar! ADA Coin Yorumu!

ADA Coin cephesinde yeni gelişmeler var. Hoskinson'un önerisi neden tepki çekti? Fiyat yükselişi devam edecek mi?
16:45
16 Şubat 2023
Okuma Süresi: 3 Dakika

Kripto endüstrisinin en tanınan isimlerinden olan Cardano kurusu Charles Hoskinson son gelişmelere dair açıklamalarda bulundu. Cardano 2021 sonunda akıllı sözleşme yeteneklerine kavuştu ve ağ güncellemeleriyle geliştiricilerin daha fazla ilgisini çekmeye çalışıyor. Piyasa değerine göre en büyükler arasında yer alsa da aktif kullanılan akıllı sözleşme bakımından harika seviyede değil.

Cardano Haberleri

Bugünlerde ABD’nin gündemi SEC tarafından kripto staking hizmetlerine karşı atılan adımlar oldu. Hoskinson bu konuyu gündemine taşıdı ve bazı açıklamalarda bulundu. Cardano Kurucu Ortağı Charles Hoskinson, insanların stake etme konusundaki inatçı tutumlarından duyduğu hayal kırıklığını ve Cardano için geçen hafta duyurduğu koşullu stake etme fikrini yanlış anladıklarını söyledi. Yasal baskının ortasında Cardano ekibi önemli bir adım atmıştı. Bu koşullu stake modeli sayesinde Cardano topluluğu KYC dayatmasının geldiğini söyleyerek isyan etmeye başlamıştı.

Hoskinson son şarta bağlı stake etme yoluyla bir KYC rejiminin uygulanmadığını ve standart stake etmenin yerini almadığını açıkladı. 10 Şubat tarihinde Charles Hoskinson, kripto para alanındaki stake etme faaliyetlerine ilişkin artan düzenleyici incelemelerin ortasında yasal gerekliliklere uygun bir stake modeli önerdi. Buna “contingent staking” yani koşullu stake adını verdi. Bu modelde, hem temsilci hem de stake havuzu operatörü, işleme alınmadan önce iki taraflı bir işlem sertifikası imzalamak zorunda kalacak. Bu, delegelerin sadece havuza bir işlem gönderdiği mevcut stake etme modelinden farklıdır. Koşullu staking ile işlem, her iki taraf da imzalayana kadar beklemede kalacak ve havuz operatörlerine delegasyonu önceden onaylama şansı verecektir. Hoskinson, Cardano topluluğunun konsepti tanıtmak için gerekli belgeleri oluşturmayı planladığını ve bu belgelerin şarta bağlı stake etmenin pratikte nasıl işleyeceğini özetleyeceğini belirtti.

ADA Coin Yorum

Kripto endüstrisi her ne kadar merkeziyetsizlik anlatısına inansa da devletlerin, otoritelerin olduğu yerde yasalar herkesi bağlar. Merkezi olmayan ağın bazı faaliyetleri düzenleyiciler tarafından gayri meşru ilan edilebilir ve bu durum büyük kalabalıkların oradan uzaklaşmasına neden olur. İlgi azalır, tokenin fiyatı düşer ve ürünün geliştirilmesi için gereken finansman ve motivasyon ortadan kalkar. Hoskinson’un yaptığı öneri Nakamoto’nun kemiklerini sızlatsa da düzenleyicilerle savaşmak mantıklı değil ve Cardano regüle bir stake modeliyle bu süreçten daha az yarayla kurtulabilir. Orta ve uzun vadede atılan adım Cardano’nun geleceği için faydalı gibi görünüyor.

Öte yandan ADA Coin fiyatı önemli bir seviyeye ulaştı ve yazı hazırlandığı sırada 0,405 dolardan alıcı buluyor. Eğer 0,438 seviyesi aşılır ve üzerinde kapanışlar gelirse 0,0,5 dolar üzerinde ralli devam edebilir. Aylardır istikrarlı biçimde düşen fiyatın V tipi bir toparlanma başlattığı görülüyor. Bitcoin’in 24.200 dolar üzerinde tutunduğu senaryoda görünüm pozitiftir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar