Burger King Kendi Kripto Parasını Üretiyor: WhopperCoin

13:21
29 Ağustos 2017
Okuma Süresi: 2 Dakika

Burger King Rusya’da “WhooperCoin” ismiyle kendi sanal para birimini ilan ederek kripto para birimleri piyasasına giriş yaptı. Ünlü fast-food zincirinin Whopper sandviçlerinin her satın alımında müşteriler dijital cüzdanlarında WhopperCoin biriktirebilecekler.

Bitcoin traderları daha önce Rusya’dan birçok ihtar almış, geçen yıl önerilen bir yasa ile hapis cezasına çarptırılabilecekleri bile belirtilmişti. Ancak Rusya’nın Başbakan Yardımcısı Igor Shuvalov kripto para birimlerine destek gösteriyor. Rus basın organı RBC ile yaptığı röportajda “Ben destekliyorum, kripto para birimlerinin olması gerekiyor” dedi.

PEKİ WHOPPERCOIN NASIL ÇALIŞIR?

WhopperCoin işlemleri Ethereum rakibi Waves’in dağıttığı hesap defteri ağıyla sağlanacak. Blockchain platformu kullanıcıların özel blockchain paralarını aktarmalarına ve bunları entegre bir takas sisteminde kullanmalarına olacak sağlayacak.

Waves Cuma günü yaptığı açıklamada, her bir Whopper satın alımında müşterilerin bu para birimiyle ödüllendirileceğini ve sonunda müşterilerin topladıkları kripto paralarla burger satın alabileceklerini belirtti.

Toplanan paralar online olarak aktarılabilecek ve alışverişte kullanılabilecek, böylelikle müşterilerin ödül paralarını saklamaları veya yeni alıcılara satmaları sağlanacak.

Burger King Rusya’da dış ilişikiler sorumlusu Ivan Shestov “Şimdi Whopper 90 ülkede insanların sevdiği bir burger olmanın dışında yatırım aracı olarak da kullanılabilecek” diyor.

Tahminlere göre kripto para birimleri değer anlamında katlanarak artacak, şimdi Whopper yemek yarın finansal refah sağlamak için bir stratejisi olacak.

Restoran zinciri dijital para birimleri için Apple Store ve Google Play’de önümüzdeki ay bir uygulamayı da kullanıma sunacak.

Kaynak: Paraanaliz

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar