X

Bu Rapor Çok Konuşulacak: Bank of America’dan Çarpıcı “Kripto Kışı” Açıklaması

Kripto para piyasasındaki sert düzeltme devam ederken, önde gelen kurumlar ve analistler mevcut kripto kışına dair çarpıcı açıklamalarda bulunuyor. 
14:00
29 Haziran 2022
Okuma Süresi: 3 Dakika

Kripto para piyasasındaki sert düzeltme devam ederken, önde gelen kurumlar ve analistler mevcut kripto kışına dair çarpıcı açıklamalarda bulunuyor.

Bank of America: Yatırımcı İlgisi Azalmadı

Bank of America (BAC) Salı günü yayınladığı bir raporda, “kripto kışı” ile ilgili endişelerin sektöre olan yatırımcı ilgisini azaltmadığını söyledi. Rapor, bankanın geçen hafta gerçekleşen “Web3 & Dijital Varlıklar” konferansının devamı niteliğinde. Etkinliğe katılan 160 müşteriden bazılarıyla yapılan görüşmelerde, “blockchain teknolojisi ve dijital varlık ekosisteminin kalıcı olduğu” vurgulandı. Raporda, bankanın dijital varlıkların benimsenmesi konusunda iyimser olmaya devam ettiği belirtildi. Rapor, geçmişte birçok yenilikçi projenin ayı piyasalarında inşa edildiğini ifade etti. Bankaya göre, son düşüşler endişe verici olsa da “uzun vadede ekosistemin gelişimi için muhtemelen gerekli. Bank of America, raporunda şu ifadelere yer verdi:

Müşteri katılımı büyümeye devam ediyor. Kripto paraların değerinin önemli oranda düşmesine ve ekosistemin sonunun geldiğini iddia eden manşetlere rağmen blok zinciri teknolojisi hız kesmeden büyüyor.

Etkinlikte konuşan katılımcılar, düzenleyici netliğin kurumsal yatırım için kritik olduğunu vurguladı. Rapora göre, regülasyon sektöre yönelik güveni artırarak benimsemeye ivme kazandıracak. Raporda, kurumsal yatırımcıların ve şirketlerin dijital varlık ekosistemine girmeye hazırlandıkları, ancak kapsamlı bir düzenleyici çerçeve oluşturulana kadar beklemeyi tercih ettikleri konusunda fikir birliğine varıldı. Banka, dijital varlık ürünlerinin uzun vadde bir milyar kullanıcıyı çekebileceğini söyledi. Bank of America, blok zinciri teknolojisinin internetten bu yana en önemli yazılım evrimini sunduğu görüşünü yineledi ve ortaya çıkan Web3 uygulamaları ekosisteminin “geleceğin sektörü olma potansiyeline” sahip olduğunu ekledi.

Kurumsal Yatırım, Alarm Veriyor!

 CoinShares’e göre, geçen hafta kripto fonlarından sermaye çıkışları 423 milyon dolar ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı ve neredeyse tüm fonlar Bitcoin tabanlı ürünlerden geliyor.  Basitçe söylemek gerekirse, önceki birkaç yılda Bitcoin ve Etherum‘un büyümesinde önemli bir role sahip olan kurumlar şimdi varlıklarını satıyor. Bu durum, tüm piyasa üzerinde ek baskı oluşturuyor. Kripto para piyasasındaki belirsilik devam ederken sektörün önde gelen isimleri de yeni açıklamalar yapıyor.

SEC başkanı Gary Gensler, CNBC ile yaptığı röportajda Bitcoin konusundaki tutumunu netleştirdi ve lider kripto para birimini bir emtia olarak nitelendirdi. MicroStrategy CEO’su Michael Saylor, politikacıların ve hükümetlerin bir teknoloji ve dijital varlık olarak Bitcoin’i desteklemesine izin vereceğini söyledi. Bir Mastercard anketine göre, şirketin Latin Amerika’daki müşterilerinin %51’i kripto para satın aldı. Ankete katılanların yaklaşık üçte biri sabit paralara yatırım yaptı. NFT ve DeFi projelerine yapılan yatırımlar oldukça popüler.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar