Bu Altcoinlere Dikkat! Kripto Paralarda Sırada Bu Var!

Kripto para piyasaları biraz rahatlamış görünüyor peki bu daha ne kadar devam edecek?
14:30
14 Şubat 2023
Okuma Süresi: 3 Dakika

Kral kripto para birimi 21.400 dolar desteğinin altına sarktıktan sonra yazı hazırlandığı sırada tekrar 21.800 desteğine ulaştı. ABD’li düzenleyicilerin devam eden baskısı piyasalarda düşüşe neden olmuştu. Anlaşılan birçok kurum SEC’e karşı organize davalar açacak. Şimdilik Coinbase ve Paxos harekete geçeceklerini açıkladı. Yasal çerçeveyi oluşturmadan harekete geçen SEC ile kripto yatırımcılarının tepkisini çekiyor.

Kripto Paralar Son Durum

Bitcoin fiyatı saatler sonra açıklanacak olan enflasyon verisine odaklandı ve 22 Mart tarihinde yapılacak toplantıya son gelen veri direkt etki edecek. Şimdilik bir sürpriz beklenmiyor ancak %6,2’nin üzerinde bir verinin açıklanması fiyatların hızla düşmesine neden olabilir. Daha geniş perspektiften baktığımızda zincirleme iflaslar bitmiş gibi görünüyor ve Fed’in artık faizlerde tavanı işaretlemesi yakın. Yani 2022 yılının zorlu piyasa şartları geride kaldı. O halde fiyatların da 2022 başındaki seviyelere doğru yolculuğa çıkması gerekiyor. Bunu şimdilik düzenleyici baskının engelleyeceğinden endişe edilse de geçmiş döngüler bize bir şeyi öğretiyor. Piyasaların trend değiştirmesi için korkunun tamamen bitmesi gerekmiyor. Trend dönüşümünün başladığı anlaşıldığında genelde zaten piyasadaki korku bitmiş olacak.

Bugün gelecek enflasyon verisi, 22 Mart toplantısı, SEC’e karşı açılan davalar derken bu süreçte Fed’in artık faizlerde tavanı bulduk demesi gerekecek. Sonrasında faiz indirim sürecinin hazırlığı başlayacak.

Kripto Paralar Yükselir Mi?

Öncelikle kısa vadede dikkat edilecek bazı gelişmeler var. 6,5 milyon DYDX tokeninin kilidi açılacak bu potansiyel satış baskısıdır. Sandbox (SAND), bugün ilerleyen saatlerde 372,5 milyon SAND Tokenin kilidini açacağı için düştü ancak bu tokenlerin borsalara girmesi asgari %10’luk bir düşüş daha getirmeli. Öte yandan kripto paraların kümülatif değeri (TOTALCAP) 2 Şubat’ta 1,06 trilyon dolara ulaştığından beri düşüşte.

Aşağı yönlü hareket 13 Şubat’ta 937 milyar dolarlık dibi görmemizi sağladı. Ancak, TOTALCAP uzun bir alt fitil (yeşil simge) oluşturdu ve sıçradı. Bu durum desteğin güçlü çalıştığını gösteriyor.

TOTALCAP muhtemelen beş dalgalı yukarı yönlü hareketin dördüncü dalgasında yer alıyor. Dördüncü dalganın daha düşük bir dip mi yapacağı yoksa yukarı doğru hareket etmeden önce konsolide mi olacağı belli değil. Ancak, kısa vadede en azından bir rahatlama rallisi beklenmektedir. Nitekim bu dördüncü dalgadan önce 1 trilyon 60 milyar dolar seviyelerinde 935 milyar dolar seviyelerine bir düşüşün kapıda olduğunu söylemiştik. Şimdi aynı teknik bize yaklaşan yükseliş konusunda uyarıyor.

Sorumluluk Reddi: Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolaysıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar