X

BtcTurk, Veri Sızıntısı İddiaları İle İlgili Sessizliğini Bozdu

BtcTurk, yeni bir açıklama yayınladı.
11:49
16 Mayıs 2021

Türkiye’nin kripto para alanında öncülerinden olan BtcTurk, 1 haftadır oldukça büyük bir veri sızıntısı iddiası ile karşı karşıya kaldı. BtcTurk kullanıcıların bütün kişisel verilerinin sızdırıldığı iddiası, borsa tarafından daha önceki açıklamalarla yalanlandı.

BtcTurk’ten Sızdırıldığı İddia Edilen 50 Kişinin Verisi Daha Paylaşıldı

Buna rağmen halka açık bir hacker forumunda paylaşılan ek veriler ile 50 kişinin daha bilgisinin açıklanması, BtcTurk‘e yönelik eleştirilerin ve soruların artmasına yol açtı. Özellikle Tufan Poyraz ve Mert Susur gibi isimlerin yaptıkları araştırmalarla ortaya koydukları iddialar, soru işaretlerini arttırdı.

BtcTurk, Konu Hakkında Açıklama Yayınladı

BtcTurk ise yaşanan son gelişmelerden sonra yeni bir açıklama yaptı. BtcTurk, tweet dizisinde şunları ifade etti:

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

“Değerli Kullanıcılarımız; Daha önceki duyurularımızda ifade ettiğimiz üzere Şirketimiz tarafından 13 Mayıs 2021 tarihli veri sızıntısı iddiası Şirketimiz siber güvenlik ekiplerince titizlikle incelenmiştir. Öncelikle kullanıcılarımızın Türk Lirası ve kripto varlıklarının güvenliği ve sistemimizde herhangi bir güvenlik ihlali olup olmadığı incelenmiş, yapılan detaylı inceleme neticesinde bir sorun veya siber saldırının söz konusu olmadığı görülmüştür. Bu konuda herhangi bir ihlal tespit edilmesi durumunda şeffaf bir şekilde ilgili durum otoriteler ile beraber aynı anda kullanıcılarımızla da paylaşılacaktır.

Mevcut durumda, #BtcTurk ana sistemlerinde veya test ortamlarında herhangi bir güvenlik açığı veya veri ihlali söz konusu değildir. Tüm kullanıcılarımızın Şirketimiz nezdinde tutulan Türk Lirası bakiyeleri ve kripto varlıkları güvendedir ve kullanıcılarımız işlemlerine 7/24 güvenle devam etmektedir. Bununla birlikte kaynağı belirsiz ve kötü niyetli iddialar temel alınarak sosyal medyada yer alan Şirketimizi itham edici nitelikte ve bazı kişisel verileri de içeren paylaşımların ilgili yasaları ihlal edici olduğunu, söz konusu paylaşımlara itibar edilmemesini kamuoyuna saygıyla duyururuz.”

Asıl İddialara Hala Yanıt Yok

BtcTurk’ün söz konusu açıklamada özellikle sisteme karşı bir saldırı veya kripto para fonlarının çalınması iddialarına yanıt verdiği görülüyor. Buna rağmen verileri paylaşan saldırganın bunun asında zamanında BtcTurk nezdinde çalışan bir kişinin verileri çalıp dış kaynaklara sattığını iddia ettiği görülmekte. BtcTurk ise hala asıl iddia hakkında net bir açıklama yapmış gibi gözükmüyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar