X


Borsalarda İşten Çıkarmalar Sürerken Kraken CEO’su Powell’dan Dikkat Çeken Açıklama

Kripto para alanında faaliyet gösteren şirketlerin, piyasa sallantıdayken iş gücünde azaltmaya gittikleri dönemde kripto para borsası Kraken'in CEO'su Powell'dan dikkat çeken bir açıklama geldi.
13:44
15 Haziran 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Dev kripto para borsası Kraken‘in CEO’su Jesse Powell, şirketle kültürel uyumsuzlukları nedeniyle borsadaki küçük bir grup çalışanın işten çıkarılacağını duyurdu.

“Misyonumuzun Dışına Çıkıldı”

Powell, bugün kişisel Twitter hesabından 11 gönderiden oluşan bir tweet dizisinde, 3 bin 200 çalışanından 20’sinin şirket için “kötü uyum” olduğunu belirtti ve bazılarının gazetecilerle şirketin iç kültürü hakkında söylentilere neden olduklarını söyleyecek kadar ileri gitti.

Powell, “İşler güllük gülistanlık olduğunda, herkes iyi geçinir. İşler acımasız görünmeye başladığında, hassasiyetler ve yanlış yaklaşımlar ortaya çıktı. İnsanlar, milyarlarca insana yardım etme konusundaki gerçekten büyük, önemli misyonumuzdan ziyade küçük önemsiz şeylere, dünya sorunlarına odaklandı.” ifadelerini kullandı.

Powell’a göre bu sorunlar, zamirlerin kullanımını veya eksikliği ve insan cinsiyetinde farklılıkların olup olmadığı konusundaki tartışmalardan ibaret. Kraken CEO’su özellikle şirketin ürünlerini geliştirmeye odaklanmak yerine bu konulara odaklanılmasından duyduğu rahatsızlığı ifade etti.

Şirketteki bu iç tartışmalar, şirketin “kripto paralara öncelik veren kültürü” vurgulayan bir bildiri yayınlamasıyla sonuçlandı. Twitter gönderisine göre, çalışanlara, bu bildirim için taahhütte bulunma (bildiriye katılsalar da katılmasalar da) veya kıdem tazminatıyla ayrılma seçeneği sunuldu.

Coinbase, Bin 100 Kişiyi İşten Çıkardı

Haber, kripto para alanında faaliyet gösteren şirketlerin, piyasa sallantıdayken iş gücünde düşüşe gittikleri dönemde geldi. Dün Kraken’in dev rakiplerinden Coinbase, piyasadaki düşüşü sorunsuz bir şekilde atlatmak için işgücünü yaklaşık yüzde 18 oranında azalttığını duyurdu. Bu duyuruyla birlikte son iki ayda kripto para şirketleri bin 500’den fazla çalışanını işten çıkarmış oldu. Öncesinde Robinhood, Crypto.com ve Klarna gibi şirketler de küçüldüklerini duyurmuşlardı.

Öte yandan borsa sektöründeki diğer oyuncuların aksine Kraken, herhangi bir işten çıkarma niyetinin bulunmadığını ve hala doldurması gereken 500’den fazla açık pozisyonun bulunduğunu söylüyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar