reklamı kapat
  • BTC  :  39.872,30 ₺
  • ETH  :  3.159,36 ₺
  • BCH  :  4.971,50 ₺
  • XRP  :  3,82 ₺
  • BTC 39.872,30 ₺
  • ETH 3.159,36 ₺
  • BCH 4.971,50 ₺

BNP Paribas Blockchain Temelli Fon Dağıtım Platformu Kuruyor

28 Nisan 2017
  • Serhat AntSerhat Ant

Dünyaca ünlü Fransız bankacılık devi BNP Paribas’a bağlı bir yan şirket geçtiğimiz günlerde bir açıklama yaptı. Açıklamaya göre şirket blockchain temelli bir fon dağıtım platformu üzerinde geliştirmeler yapmaya devam ediyor.

BNP Paribas Menkul Kıymetler Hizmetleri platformunun yatırım yöneticisi AXA ile ortak çalışıyor. Beyan edilen amaç ise müşterilere platformun etraflıca tanıtılması açısından fon satışları için daha düzenli bir mekanizma geliştirmek. Platforma Fund Link (Fonlama Linki) ismi verildi. Banka yaptığı açıklamada Fund Link’i “yakın bir zamanda” müşterilerinin hizmetine sunmayı umduklarını belirtti.

Proje BNP Paribas ve yan şirketlerinin ilk blockchain çalışması değil. Bundan bir yıl önce yan şirket bir inovasyon laboratuvarı açmış; laboratuvarın amaçları arasından birinin de blockchain uygulamalarını test etmek olduğunu açıklamıştı. BNP’nin de uluslar arası ödemeler ve tahvil ihracı gibi alanlarda blockchain teknolojisinin kullanım durumlarını araştırdığı biliniyor.

BNP Paribas Menkul Kıymet Hizmetleri’ne bağlı bir birimden yetkili bir açıklama geldi. Varlık ve Fonlama Hizmetleri ürün ve müşteri çözümleri sorumlusu Jean Devambez yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

“Blockchain’in fon dağıtım sürecini iyileştirecek pek çok yeni ve heyecan verici özellikleri bulunuyor. Bu platformda bu özelliklerin pek çoğunu bir araya getirmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Amacımız ise fon dağıtımını düzenli bir hâle getirmek, verimliliği artırmak ve nihai olarak müşteri masraflarını düşürmek.

BNP Paribas platformun ne zaman müşterilere tanıtılacağına dair bir tarih cetveli göstermese de bu sene içinde çalışmaya başlayacağını belirtti.

“Platformun özelliklerine ve temelindeki teknolojiye dair daha fazla ayrıntıyı vakti geldiğinde açıklayacağız.”

loading...