X

Blockchain Oyunlarına İlgi Play-To-Earn İle Büyük Artış Yaşadı!

Elde edilen son bilgilere göre blockchain oyunlarına olan ilgide 2021’in üçüncü çeyreğinde çok büyük bir artış yaşandı.
12:00
15 Ekim 2021

Yapılan yeni araştırmalara göre, blockchain oyunlarına katılan kripto cüzdanlarının sayısı son aylarda gözle görülür bir şekilde arttı.

Blockchain Oyun Raporu

DappRadar’ın 3. Çeyrek “Blockchain Oyun Raporu”na göre, merkezi olmayan oyun uygulamalarına bağlı benzersiz aktif cüzdanlar, belirtilen dönem için toplam 754.000’e ulaştı. Bu rakam, üç aylık süre boyunca ortalama olarak günlük 1.54 milyon benzersiz aktif cüzdan kaydeden blok zinciri endüstrisi ile sektör faaliyetinin neredeyse yarısını temsil ediyor.

Ancak benzersiz aktif cüzdan metriği, belirli bir akıllı sözleşmeyle etkileşime giren benzersiz adresleri ifade ediyor. Dolayısıyla bu nedenle kesin günlük aktif kullanıcıları göstermek için kullanılmıyor.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Öte yandan oyun etkinliğindeki artış, büyük ölçüde, play-to-earn hareketi ve oyun içi non-fungible token’lar (NFT) tarafından yönlendirildi. Araştırma, bu oyun içi NFT koleksiyonlarının 3. çeyrekte 2.32 milyar dolarlık satış sağladığını belirterek, bunun dönem için toplam NFT işlem hacminin %22’sini temsil ettiğini ekledi.

NFT Ekosistemi Büyüyor

NFT alanı için Temmuz-Eylül ayları arasında yaklaşık 10.67 milyar dolarlık işlem hacmi kaydedildi ve önceki çeyreğe göre %700’ün biraz üzerinde bir artış yaşanmış oldu.

Öte yandan Axie Infinity metaverse, blockchain oyunlarının en büyük itici güçlerinden biri oldu. Oyuncular, oyundaki player-versus-environment (PvE) ve player-versus-player (PvP) savaşlarında kullanılabilen dijital yaratıklar olan “Axies”i topluyor.

Axie Infinity üçüncü çeyrekte 2,08 milyar dolar işlem hacmi elde etti ve şu anda toplam işlem hacminde 2,55 milyar dolara ulaştı. DappRadar, bugüne kadar 6,7 milyondan fazla satış olduğunu ve mevcut 24 saatlik hacmin 15,2 milyon dolar olduğunu bildiriyor.

NFT takipçisi CryptoSlam ise Axie Infinity’yi 504 milyon dolar ile son 30 gün içinde satış hacmine göre en çok satan koleksiyon olarak listeliyor.

Bunlara ek olarak Eylül ayının sonlarında, Axie Infinity, Axie’nin play-to-earn  potansiyeline ek bir pasif gelir katmanı ekleyen yerel AXS tokenı için staking’i etkinleştirdi. Bu hamle, AXS’e olan ilgiyi arttırdı ve fiyat 4 Ekim’de tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 155 dolara yükseldi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar