X


Bitmain AntMiner S7 Bitcoin Madencisi Geliyor

14:35
20 Ağustos 2015
Okuma Süresi: 2 Dakika

Çinli Bitcoin madencilik cihazları üreticisi Bitmain, sonunda şirkerin 4. nesil ASIC bitcoin madenci çipini duyurdu: BM1385

Bitcoinhaber.net sitesinin bir haberine göre BM138 çipi Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC)’de 28 nanometre teknolojisiyle üretildi. Bitmain, çiplerin tamamen özgün tasarımla üretildiğini ve her bir çipin saniyede 32.5 milyar hash (GHs) değerine ulaşabileceğini de ekledi. 0.66V çekirdek voltajı ile beslendiğinde çipler her GHs için sadece 0.216 Watt güç harcıyor.

Bitmain, BM1385 çiplerinin şirketin  tanınmış madenci modeli Antminer serisinin son üyesi S7 modelinde kullanılacağını açıkladı. Antminer S7 halen geliştirme sürecinde bulunuyor ancak yeni nesil çipler yakın gelecekte son kullanıcılar tarafından da satın alınabilecek.

Çip tasarımcılarına göre bitcoin madencisi tasarımındaki en büyük problem performans ve elektrik tüketimini dikkatlice dengelemek. Düşük güç tüketimiyle madencilerin elektrik faturaları düşecek ve daha az enerji maliyetiyle daha yüksek oranda bitcoin üretilebilecek.

Bu gelişme ile bitcoin üretimi madenci çiftliklerinden çıkıp tekrar evlere dönebilir. Ancak uzmanlar elektrik tüketiminin yanında soğutma için gereken enerji ve gürültü konusunda endişeliler. Yeni nesil cihazların küçük madenciler tarafından evlerde kullanılabilmesi için bu sorunları çözmesi gerekiyor. Özellikle Türkiye’de elektrik fiyatları çok yüksek olduğundan bu cihazlar verimli olmaktan uzaklar.

Yeni üretilen BM1385 çipi 26 nanometre teknolojisinde olmasına rağmen özel olarak tasarlandığı için performansı aynı skaladaki çiplere göre daha yüksek ve enerji tüketimi asgariye indirilmiş. Bir sonraki hedef ise 16 nanometrede daha hızlı ve düşük enerjiyle çalışan  ASIC madenci çipleri üretmek olacak.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar