X


Satoshi Nakamoto Olabilecek 10 Kişi

21:17
23 Ağustos 2015
Okuma Süresi: 3 Dakika

Bitcoin’in mucidi Satoshi Nakamoto kimdir? Crypto Currency News geçtiğimiz hafta yayınladığı bir makalede, Bitcoin’in yaratıcısı Satoshi Nakamoto olabilecek 10 kişinin listesini oluşturdu. Gelin hep beraber bu listeye bir göz atalım.

1- Nick Szabo – Blok yazarı Skye Grey, Bitcoin’in mucidini aradığı bir çalışmada Nick Szabo’yu, S. Nakamoto olabilecek en uygun kişi olarak tanımladı. Szabo uzun zamandır merkesizleştirilmiş paralar üzerine çalışan bir araştırmacı, ve hatta geçmişte “bit gold” adında kripto paralara benzer bir sistem üzerinde çalıştığı biliniyor. Bu nedenle, Bitcoin’in öncüsü olarak değerlendiriliyor. Fakat Szabo bu zamana kadar çokça kez S. Nakamoto olduğunu reddetti.

2- Dorian Nakamoto – Bu Nakamoto belki de en yanlış anlaşılmış Nakamoto’lardan biri. Mart 2014’te araştırmacı L. McGrath, Newsweek’de Dorian Nakamoto’nun gerçek Satoshi Nakamoto olduğuna dair bir makale yayınladı ve Bitcoin’in mucidi olarak Kaliforniya’da yaşayan Japon kökenli bir Amerika vatandaşını gösterdi. Dorian kendini ne kadar Bitcoin’in mucidi olmadığına dair savunmaya çalışşa da, bir dönem çoğu insan onun gerçek S. Nakamoto olduğuna inanmıştı.

3- Hal Finney – Finney bir çok sebepten Bitcoin topluluğunda bir kahramandır. O, S. Nakamoto’dan sonra Bitcoin’in bir düğümü olarak çalışan ilk kişi. Finney, sistemdeki ilk hataları ortaya koydu ve bunları raporlayıp Bitcoin’in gelişmesinde öncülerden biri oldu.

4- John Nash – Bir çok Bitcoin meraklısı tarafından S.N. olduğuna, bazıları tarafından ise en azından Bitcoin sisteminin yaratılışında etkisi olduğuna inanıldı. J. Nash, 20 yüzyılın en önemli matematikçilerinden biri olarak değerlendirilir. Onun yaşamı 2001 yapımı oscarlı film “A Beatiful Mind” ile milyonlarla buluşmuştu. Nash’in matematik zekası bugüne kadar Bitcoin’in mucidi olarak anılmasında büyük rol oynadı, fakat bu hiç bir zaman bir temenniden öteye gidemedi.

5- Vili Lehdonvirta – The New Yorker Finli ekonomist Lehdonvirta’nın S.N. olduğunu ortaya atmıştı, fakat Lehdonvirta Bitcoin’in mucidi olduğunu reddetti.

6- Michael Clear –  The New Yorker bu kez de Trinity College’de kriptografi konusunda lisans üstü öğrenci olan Michael Clear’ın S. Nakamoto olduğunu iddia etti. Peer to peer teknolojileri hakkında bir makalenin yazarı olan Clear, S. Nakamoto olduğunu şiddetli bir şekilde reddetti.

7- Neal Kind ve Diğerleri – Fast Company’den Adam Penenberg; Neal King, Vladimir Oksam ve Charles Bry’ı muhtemel Bitcoin’in mucidi olarak gösterdiği bir makale yayınladı. Araştırma, 2008 yılının Ağustos ayında bu üç kişi tarafından doldurulan kriptografiyle ilgili bir patent başvurusuna atıf yapıyordu ve bu başvuru Bitcoin.org domain adı alınmadan yalnızca 72 saat önceydi. Patent başvurusu Bitcoin’e benzer ağ yapısı ve kripto protokolleri olarak tanımlandı. Penerberg, “computationally impractical to reverse” adlı cümlenin hem patent başvurusunda hem de S.N.’nin orijinal Bitcoin makalesinde geçtiğini ve başka bir yerde kullanılmadığını keşfetti. Adam Penerberg’in bunca araştırmasına rağmen bu üç kişi Bitcoin’in yaratıcısı olduklarını reddetti.

8- Shinichi Mochizuki – Ted Nelson 2013 yılında Japon matematikçi Shinichi Mochizuki’nin Satoshi Nakamoto olduğunu ortaya attı. Fakat Mochizuki bu varsayımı  reddetti.

9- The National Security Agency – Hatırı sayılır miktarda Bitcoin meraklısının yaygın hipotezine göre, Amerikan Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) Bitcoin’in mucidi olarak görülüyor. Sizce doğru olabilir mi?

10- Wei Dai –  Bir bilgisayar korsanı olan Dai, 1990’larda dijital para birimleri hakkında önerilerde bulunmuştu. Çoğu kişiye göre, Bitcoin fikrinin öncülerinden olarak görülüyor.

Yukarıda belirtilen kişiler sizce Bitcoin’in mucidi olabilir mi?

Henüz bu sorunun cevabını kimse bilmiyor, galiba Satoshi Nakamoto kimliğini açıklayana kadar bunu öğrenmek kolay olmayacak..

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar