X


Bitcoin’in Volatilitesi 2018 Yılının En Düşük Seviyesine Geriledi

20 bin dolardan 5.900 dolara kadar gerileyen Bitcoin'de sular duruluyor.
20:00
8 Ekim 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Bitcoin, oldukça büyük fiyat dalgalanmaları yaşadı. Özellikle geçtiğimiz yıl Bitcoin yaklaşık 12 ayda 20 kat değer kazandı. Ancak tüm bunlara rağmen Bitcoin’de sular artık bir nebze de olsa durulmuşa benziyor. Öyle ki Bitcoin’in volatilitesi 2018 yılının en düşük seviyesine geriledi. Bu durum SEC’in Bitcoin ETF’lerine yönelik kararlarını olumlu etkileyebilir.

Geçtiğimiz yılın aralık ayından itibaren genel anlamda bir düşüş trendine giren Bitcoin, 5.900 dolarlara kadar gerilese de 6.500 dolar bandında tutunmayı başarmış gibi görünüyor. Bitcoin, 4 Eylül’den bu yana 7 bin dolar direncini kıramadı. Highcharts’ın sağladığı verilere göre Bitcoin’in son bir aylık volatilite endeksi 1,73, son 60 günlük volatilite endeksi ise 2,58.

Özellikle son zamanlarda Bitcoin için bir kilometre taşı olarak görülen ETF’lerin SEC tarafından reddedilmesinin en büyük nedeni yüksek volatiliteydi. Ancak SEC Bitcoin’in volatilitesinin azalmasını olumlu bir işaret olarak değerlendirebilir. Diğer yandan Bitcoin’i altına alternatif bir dijital değer saklama aracı olarak gören yatırımcı sayısı da bir hayli arttı. FXEmpire’dan Bob Mason şunları kaydetti:

Düşük volatilite Bitcoin’deki fiyat manipülasyonlarının azaldığına işaret ediyor olabilir. Ayrıca bu yatırımcıların Bitcoin’e olan bağlılığını da gösteriyor.

SEC’in aksine kripto para yatırımcıları ise Bitcoin’in volatilitesinin azalmasından hoşlanmıyor. Çünkü kripto para yatırımcıları keskin fiyat dalgalanmalarını oldukça çekici buluyor. Volatilite arttıkça kar etme potansiyeli de artıyor. Ancak yüksek volatilite yüksek riski de beraberinde getiriyor. SEC, Winklevoss kardeşlerin Bitcoin ETF başvurusunu iki kez reddetmişti. SEC’in bu kararının arkasında borsanın düşük işlem hacmi nedeniyle Bitcoin ETF’lerinin manipüle edilebileceği düşüncesi yatıyordu.

Kaynak: Bitcoinist

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar