X


Ripple’ın Kurucu Ortağı Chris Larsen Forbes 400 Listesine Dahil Oldu

Forbes "En Zengin 400 Amerikalı" listesini yayınladı. Ripple'ın kurucu ortaklarından Chris Larsen kripto para sektöründen listeye dahil edilen ilk isim oldu.
07:00
9 Ekim 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Dünyanın en popüler kripto para birimlerinden XRP’nin geliştirici şirketi Ripple’ın kurucu ortağı Chris Larsen Forbes’un yayınladığı En Zengin 400 Amerikalı listesine 383. sıradan giriş yaptı. Larsen listeye sadece kripto para varlıklarıyla dahil olan ilk isim oldu.

Forbes, En Zengin 400 Amerikalı listesini geçtiğimiz hafta yayımladı. Listeye son sıralardan giriş yapan Larsen’in servetinin ise 2,1 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor. Bir yıl içerisinde servetini 78,5 milyar dolar arttıran Jeff Bezos ise 160 milyar dolarlık servetiyle Bill Gates’i geride bırakarak ilk sıraya yerleşti. Microsoft’un kurucusu Bill Gates daha önce 24 yıl boyunca listede ilk sırada yer almıştı. Listeye ilk kez dahil olanlar arasında bulut depolama devi Dropbox’ın CEO’su Drew Hauston da var.

Zenginler servetlerine servet katıyor. Listeye son sıralardan giriş yapmak için alt sınır ise yaklaşık 2,1 milyar dolar. Credit Suisse’nin bu yılın başlarında yayımladığı rapora göre dünya nüfusunun en zengin %1’lik kısmının küresel refahın yarısından fazlasına sahip. Dünyanın en zengin %1’lik kısmının 2030 yılında küresel refahın 3’te 2’lik kısmına sahip olacağı tahmin ediliyor.

Kripto para sektöründen Forbes’un listesine dahil olan Chris Larsen’ın Ripple’daki hisselerinin dışında yaklaşık 5,2 milyar XRP’ye sahip olduğu tahmin ediliyor. Forbes’a göre Larsen geçtiğimiz ocak ayında 37,3 milyar dolarlık servete sahipti. Ancak Ripple o günlerde 2,39 dolardan işlem görüyordu. Ripple’ın ayı sezonunda ciddi değer kaybı yaşamasıyla Larsen’ın serveti de bir hayli eridi.

Ripple’ın CEO’su Brad Garlinghouse’un serveti ise ocak ayında 9,5 milyar dolara yükselmişti. Ancak kripto para piyasasının volatilitesi nedeniyle Garlinghouse’un serveti Forbes’un En Zengin 400 Amerikalı listesine giriş yapmak için gereken seviyenin altına düştü.

Forbes ayrıca bu yılın şubat ayında “Kripto Para Zenginleri” listesini yayımlamıştı. Ancak bu liste Bitcoin’in 10 bin dolar bandında seyrettiği sırada hazırlanmıştı. Bu nedenle listedeki  veriler güncelliğini kaybetti.

Kaynak: Bitcoinist

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar