X


Bitcoin’in (BTC) Ana Akım Tarafından Kabul Edilmesi Kötü Olabilir Mi?

2021 Bitcoin’in ana akıma girdiği yıl olarak görülüyor. Uzmanlara göre ana akım medyanın Bitcoin’i kabul görmesi hem iyi hem de kötü sonuçlar doğurabilir.
13:45
29 Ocak 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

2021 birçok açıdan kripto piyasası için büyük bir yıl olarak kabul ediliyor. Kripto analistlerinden gelen raporlara göre, 2021 Bitcoin’in ana akıma girdiği yıl olarak görülüyor.

Bitcoin, fiat para birimlerine alternatif olarak yaratıldı ancak uzmanlara göre şu anda geldiği konumda geleneksel finans piyasalarıyla her zamankinden daha fazla ilişkili görünüyor.

Goldman Sachs’ın Bitcoin Raporu

Goldman Sachs analistleri Zach Pandl ve Isabella Rosenberg, Perşembe günü yatırımcılara yönelik bir rapor yayınladılar. Bu raporda Bitcoin’in toplam piyasa değerinin Kasım ayından bu yana %39 düştüğüne dikkat çekiyorlar. Uzmanlar bu düşüşte en dikkat çekici olan şeyin, Bitcoin’in kripto piyasası dışındaki makroekonomik faktörler tarafından da tetiklenmesi olduğunu düşünüyor.

Kriptodaki büyük tasfiyeler genellikle hisse senedi piyasalarındaki önemli satışların hemen ardından geliyor. Wall Street bankasına göre, bitcoin en yüksek korelasyon seviyesine ulaştı. Kripto para birimleri artık; teknoloji hisseleri, enflasyon gibi tüketici riskleri ve ham petrol ile doğrudan ilişkilendiriliyor. Dolar ve faiz oranları da Bitcoin’i etkiliyor.

Bitcoin’in Ana Akıma Girmesi’nin Sonuçları

Uzmanlara göre ana akım medyanın Bitcoin’i kabul etmesi hem iyi hem de kötü sonuçlar doğurabilir. Bu kabulle beraber Bitcoin’in değeri artacak olsa da, çok büyük ihtimalle diğer finansal piyasa parametreleri, korelasyonu arttıracak gibi görülüyor. Başka bir deyişle, Bitcoin eski piyasalarla ne kadar bağlantılı olursa, asimetrik karların o kadar düşük olacağı tahmin ediliyor.

En son FED’in faiz oranlarını %0’a yakın tutma ve oran artışları başladıktan sonra bilançosunu önemli ölçüde küçültme planlarını açıklamasının ardından, kripto piyasası büyük darbe aldı. Fed, COVID-19’un 2020’nin başlarında dünyayı sarsmasından bu yana geleneksel finans piyasalarına verilen teşviki de kaldırma planları yapıyor.

Rapor ayrıca, metaverse projeleri de dahil olmak üzere blockchain teknolojisindeki ek gelişmeleri de içeriyor. Rapor, gelecekte NFT’lerin önemli bir konumda olacağı belirtiyor. Ancak bu projelerin, makroekonomik güçlere ve finansal sorunlara karşı bağımsız kalamayacağı ve mutlaka etkileneceği de belirtiliyor.

Bitcoin ve kripto piyasaları, rekor seviyelerden %50’nin üzerinde geri çekildi. Wall Street’teki iniş çıkışlar göz önüne alındığında, orada kalıp kalamayacakları veya kayıpların telafi olup olmayacağı konusunda kimse net bir şey diyemiyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar