reklamı kapat

Bitcoin Yine Rekor Kırdı: Tüm Dünyada 1000 ATM

17:45
26 Şubat 2017
  • Serhat AntSerhat Ant

Alternatif kripto para borsalarının yanı sıra Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin ATM’lerini harita üzerinde gösteren CoinATMRadar’a göre Bitcoin ATM’lerinin sayısı 1000 sınırını aştı.

Toplam sayısı 1002’ye ulaşan ATM sayısında, başı 621 ATM ile ABD çekiyor. Kanada’nın ABD’yi takip ettiği listede Güney Afrika bir ATM ile Afrika’da tek Bitcoin ATM’si bulunan ülke olarak göze çarpıyor.

Listedeki 442 lokasyonda General Coin, 197 lokasyonda Lamassu ve 159 lokasyonda General Bytes markalı ATM’ler bulunuyor.

ABD rakamları ise otoriteler tarafından ülkenin gelecek yıllarda en büyük Bitcoin marketi özelliğini Çin’den devralacağı tahmin edildiği için olağan karşılanıyor. Bu yolda ülkenin ciddi avantajları bulunuyor: ekonomi, para birimi, nüfus, daha yüksek maaşlar ve daha önemlisi Çin’de son zamanlarda yaşanan olumsuz gelişmeler.

Bitcoin ATM’leri alışageldiğimiz banka ATM’leriyle aynı işlevi görüp kullanıcıların Bitcoin alıp satmasına olanak sağlıyor.

CoinATMRadar’ın 17 Şubat tarihli yazısında yazının yayınlandığı hafta her gün ortalama 4 yeni ATM; yani toplamda bir haftada 30 yeni ATM açıldığına dikkat çekiliyor. Siteye göre geçen yıl Mayıs ayında dünyanın çeşitli yerlerinde toplamda 639 ATM bulunuyordu. Yeni veriler 9 ayda % 56’lık bir artış olduğuna gösteriyor. 2014 yılında ise 6 kıtada toplam 211 Bitcoin ATM’si olduğu aktarılıyor.

Bununla birlikte Technavio’nun geçen sene yayınladığı küresel ATM piyasa raporuna göre Nijerya, Hindistan ve Kenya gibi gelişmekte olan ülkelerde Bitcoin ATM’leri de dahil olmak üzere yeni açılan ATM’lere giderek daha fazla duyulan ihtiyacın ülkenin ve küresel ATM piyasasının gelişimini hızlandırıyor.

Bitcoin ATM’lerinin sayısının artışıyla Bitcoin’in fiyat artışı ve benimsenmesi arasında bir korelasyon olup olmadığı ise henüz netlik kazanmış değil.

Bitcoin ATM’si kuran şirketler arasında Deloitte ve Ernst & Young (E&Y) gibi büyük şirketler de bulunuyor. Dünyanın en büyük dört danışmanlık kuruluşundan biri olan E&Y’nin halkla ilişkiler ofisinin bulunduğu İsviçre’de açtığı ATM ile müşterilerine Bitcoin alım satımı yapma olanağı sunması, Bitcoin ATM’lerinin önemine dair önemli bir ipucu veriyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.