reklamı kapat

Bitcoin Teknik Analizi, Bu Hafta Bizi Neler Bekliyor?

9 Temmuz 2018
  • Barış B.Barış B.

Değerli arkadaşlarım burada yer alan bilgi, yorum ve değerlendirmeler Yatırım Danışmanlığı Kapsamında DEĞİLDİR. Yapmış olduğum analiz ve değerlendirmeler teknik verilere dayalı eğitim çalışmasıdır.(Analiz tarihi: 09.07.2018)

Hazırlamış olduğum grafikler GÜNLÜK bazlı olup ölçeği LOGARİTMİKTİR.(Her kırmızı veya yeşil bar bir günü temsil etmektedir.)

Bitcoin bir önceki haftayı yukarı yönlü tepki hareketi ile birlikte kapatmıştı. Piyasaya hareketlilik getiren bu olayın bu hafta da devam etmesi kripto para yatırımcılarının yüzünü güldürdü. Haftaya 6350$ seviyesinden başlangıç yapan BTC hafta kapanışını 6750$ seviyesinden yaparak %6 değer kazanmış oldu. Peki boğa piyasasına giriş yaptık diyebilir miyiz? Yazının devamında ayrıntılara değinelim ve değerlendirmemizi yapalım.

BTC’ nin hafta başında nihayet A düşen trendini kırdığını görüyoruz. Düşen trendin kırılımının ardından dört gün boyunda  6450$-6650$ bandında yatay hareket devam etmiş. Cumartesi gününe geldiğimizde ise 6650$ bandıda yukarı kırılarak fiyat 6800$ seviyesini test etmiş. Haftanın son günü ise daha az volatil ve sakin bir piyasa devam etmiş. Hacim bölgesinde yatay hareketin de etkisi ile bir miktar azalma söz konusu. Grafiğe geniş açıdan bakarsak hacmin önceki haftalara nazaran halen zayıf seyrettiğini söyleyebilirim. RSI tarafında ise alımların artması ile 45 değerinin üzerinde yukarı yönlü seyir devam ediyor. Bu gelişmeler neticesinde değerlendirmemizi yapabiliriz.

Kripto para piyasası iki haftadır gerçekten sıkı bir satış baskısı sürecinden geçti. Yatırımcılar olarak sinirlerimiz epey yıprandı. Ancak şunu da unutmamak gerekir: Bir varlık hiçbir zaman sonsuza dek yükselmez veya sonsuza dek düşmez. Gerçekler böyleyken piyasada hissedilen(çoğunluk için) her daim farklı olmuştur. BTC 20000$ seviyelerinde iken nasıl daha fazla yükseleceğini düşündüysek, 5750$ seviyelerine kadar düştüğünde de daha da düşecek algısı psikolojik olarak hissediliyor. “Peki bu Bitcoin’ nin fiyatı olacak?” Sorusunun yanıtı nedir? Bu soruya binlerce farklı yanıt verilebilir. Ben yanıtımı teknik grafikleri yorumlayarak vermeye devam ediyorum. Ancak tekniğin yanında mutlaka temel verilerin, olumlu veya olumsuz haberlerin, çeşitli beklentilerin vs. takip edilmesi gerektiğini her daim belirtirim. Çünkü teknik grafikler insan psikolojisinin bir nevi matematiksel ifade edilmiş şeklidir. BTC teknik grafiğine gelecek olursak. Bu hafta A düşen trendinin yukarı yönlü kırıldığını görüyoruz. Bu hareketi piyasanın artık dönüş için çaba sarf ettiği şeklinde yorumlayabiliriz. Ayrıca E (6450$) trendinin yukarı kırılması ve buranın destek olarak çalışması da dönüş sinyallerinden bir tanesini oluşturuyor. İkinci grafiğimize baktığımızda ise iki adet formasyon oluşumu gözüme çarpıyor. Bu formasyonların çalışmasına etki edecek husus ise 6800$ seviyesinde bulunan direnç bölgesi olacak. 6800$ seviyesi hacim desteği ile geçilir ise sağdaki grafikte belirttiğim flama formasyonunun çalışması beklenmelidir. Formasyon çalışması halinde FIBO2 0.382 (7381$) seviyesi hedef bölgesi olarak takip edilmelidir. FIBO2 0.382 (7381$) hedefine devam eden bir harekette birinci grafikte belirttiğim D (7200$) seviyesi direnç olarak takibimizde olmalıdır. Flama formasyonunun çalışmasının özellikle altcoin piyasasına oldukça olumlu olarak etki edeceğini düşünüyorum. 6800$ seviyesi geçilemez ve piyasada satış baskısı oluşursa soldaki grafikte belirttiğim TOBO formasyonunun oluşumunun tamamlanması beklenebilir. Bu şekildeki bir harekette TOBO formasyonun sağ omuz kısmı dip bölgesi 6100$ seviyesi olacaktır. 6100$ seviyesinin altında formasyon görüntüsü bozulacaktır. Fiyat 6100$ seviyesine yakın bir bölgeden dönüş yapacak olursa yeniden 6800$ seviyesi direnç olarak takip edilmelidir. RSI indikatörünün aşırı satım bölgesinde uzaklaşması yükselişi destekler görüntü oluşturmuş durumda. Yukarı hareketin devamı halinde RSI 70 ve üzeri bölgelerin özellikle takip edilmesinde fayda olacağını düşünüyorum.

Bu hafta iki ay önce paylaşmış olduğum uzun vade ayı-boğa piyasalarını belirten grafiğimi güncelleyerek yeniden yorumlamak istedim. İki ay önce paylaştığım grafikte RSI 55 değerine çok yakın bölgeden yönü aşağı çevirmişti. Güncel grafiğe baktığımızda ise satış baskısının iki aydır devam ettiğini görüyoruz. Ancak RSI indikatörünün yönü yukarı çevirmeye başlamış olması olumlu olarak değerlendirilebilir. Yine de RSI değeri 55 in altıda kaldığı sürece satış baskısının uzun vade de devam edeceğini düşünüyorum.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.