reklamı kapat

Bitcoin Tarihinin En Ünlü İşlemleri

Bitcoin’in 10 yıllık tarihinde birçok işlem manşetleri süsledi ve bğy üne kavuştu.
10 Mart 2019
  • Serhat AntSerhat Ant

Bitcoin’in kısa sayılabilecek tarihine birçok işlem geçti. O işlemlerden en ünlülerini CoinTürk okurları için derledik.

İki Kutu Pizza

Programcı Laszlo Hanyecz 22 Mayıs 2010’da 25 dolar değerinde iki pizza almak için 10 bin Bitcoin ödedi. Bu işlem aynı zamanda Bitcoin’le yapılan ilk satın alım işlemi. Ve bir nevi insanlık tarihindeki en pahalı pizza. Zira 10 bin BTC bugün milyon dolarlara tekabül ediyor.

İlk Bitcoin İşlemi

Ocak 2009’da Bitcoin Blockchain’ine ilk blok eklendi. Kısa süre sonra, 12 Ocak 2019’da ilk Bitcoin işlemi gerçekleşti. Bitcoin’in mucidi Satoshi Nakamoto ana geliştiricilerden Hal Finney’e 10 BTC gönderdi.


Gizemli Bir İşlem

2013 sonbaharında o zamanın en büyük işlem yapıldı. Bu tarihte 194.993 BTC gönderildi. O zamanlar BTC 729 dolardı ve işlemin toplam değeri neredeyse 150 milyon dolar olarak kayıtlara geçti.

Tesla Model S

Aralık 2013’te bir araba tutkunu yalnızca Bitcoin ödeyerek Tesla Model S araba satın aldı. Lamborghini Newport Beach şirketi, Tesla araç için BitPay üzerinden 91,4 BTC (103 bin dolar) ödeme aldı.

Matt Miller’ın Hatası

20 Aralık 2013’te TV sunucusu Matt Miller “12 Days of Bitcoin” programında Bitcoin kağıt cüzdanını yanlışlıkla TV’de gösterdi. İzleyicilerden biri hızlı davranıp kodu taradı ve 20 dolar zenginleşti.

Mt. Gox

Listemizin son sırasında Mt. Gox’un kendi kendine yaptığı işlem var. Borsanın ciddi bir şirket ve hizmetlerinin çalışır vaziyette olduğunu kanıtlamak için CEO Mark Karpeles, borsaya ait bir adresten diğerine 442 bin BTC yolladı, Bitcoin tarihinin rekoru. O zamanlar bu miktar yaklaşık 282 milyon dolara tekabül ediyordu.

Kaynak: Coindoo

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.