reklamı kapat

Hard Fork Sonrası Monero Ağında Büyük Çakılma

Monero ağının hash oranı hard fork’tan sonra %83 düşüş gösterdi.
20:00
10 Mart 2019

Monero ağında dün itibariyle bir hard fork devreye girdi. Hard fork’un ertesi günü ağın hash oranında %83 düşüş yaşandı.

Monero Hard Fork

Bugün Monero’da gerçekleşen hard fork’u bugün okurlarımıza aktarmıştık. Konuyla ilgili haberimize bu linkten erişebilirsiniz. Hard fork’un odak noktalarından biri, gizlilik odaklı Monero’da ASIC madenciliğinin etkisini azaltmaktı. Reddit’teki bir postta Monero’daki hash oranının %95’e kadar düşebileceği yazılmıştı. An itibariyle ağın fork’tan ne kadar etkilendiği tam olarak belli olmasa da 2miners’a göre 1,3 GH/s’ten 210 MH/s’e %83’lük bir düşüş yaşandı.

ASIC Savaşı

Monero’da ASIC madencilerine karşı yaklaşık 1 yıl önce savaş ilan edilmişti. Monero bir yazılım güncellemesi yaparak ASIC donanımının ağdaki etkisini azaltmıştı ve bu durum benzer şekilde hash oranının düşmesine yol açmıştı.

Her şey madencilik şirketi Bitmain’in Monero’ya özel bir ASIC cihazı geliştirmesiyle başladı. Monero topluluğu ağdan ASIC cihazlarını, merkeziyete yol açabilecekleri kaygısıyla kaldırmaya karar verdi, büyük madencilerin ağ üzerinde sahip olabileceği etkiden korkuldu. Monero ekibine göre ASIC’ler “tek arıza noktası” yaratıyor.

Monero’nun Performansı

Monero şu ana dek yaptığı birçok ağ yükseltmesiyle işlem ücretlerinde büyük bir düşüşe gitti. Bu durum Monero’nun rakiplerini geride bırakmasını sağladı. Gizlilik odaklı altcoin haberimizin hazırlandığı sırada 50,63 dolardan işlem görüyor. 852 milyon dolar piyasa değeriyle 13. sırada yer alıyor.

Kaynak: Cryptoglobe

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz. Haftanın önemli gelişmelerini takip etmek için e-posta bültenimize Abone Olun