X


Bitcoin Suç Örgütlerinin Radarında

15:49
23 Ekim 2015
Okuma Süresi: < 1 Dakika

1989 yılında kurulan, para aklama, terörün finansmanı ve diğer tehditlerle mücadele için uluslar arası standartlar belirleme organizasyonu olan FATF (Kara Paranın Aklanmasının Önlenmesine İlişkin Mali Çalışma Grubu) Bitcoin’le ilgili çarpıcı bir rapor yayımlandı.

“Gelişen Terör Finans Riskleri” başlığını taşıyan bu raporda oldukça ilginç değerlendirmeler yer alıyor. Rapor çeşitli suç örgütlerinin dijital para üzerine yoğunlaştığını ve Bitcoin’in terör finansmanı için risk faktörü oluşturabileceğini belirtiyor.

Bu nokta FATF’nin en büyük endişelerinden birini oluşturuyor. Ayrıca kısa süre içerisinde dijital paraların terör örgütleri tarafından silah ve fon alışı için kullanılabilineceğine yer veriliyor.

Araştırma oldukça dikkat çekici olsa da, şu an itibariyle terör örgütlerinin ve onların destekçilerinin bu teknolojiyi suistimal edip etmeyeceğini söylemek oldukça zor ve erken.

Fakat geçtiğimiz Haziran ayında Ntvbtc.com sitesinde ISID terör örgütünün para transferini Bitcoin ile yaptığı haberine yer verildiğini hatırlatalım.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar