X

Bitcoin Savunucusu Girişimci, Altcoin’ler İçin Felaket Senaryosu Çizdi

Arthur Hayes, kripto para piyasasındaki düşüş eğilimi hakkında görüşlerini belirtti.
14:19
7 Ocak 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

BitMEX borsasının eski CEO’su Arthur Hayes, düşüş yaşanan piyasada altcoin‘lerin derin kayıplar yaşayabileceğini aktardı. Hayes, bir blog gönderisinde Bitcoin ve altcoin’ler hakkında yorumlarda bulundu.

Başarılı Yöneticinin Görüşleri

Bitcoin savunucusu olarak bilinen ve BitMEX’in eski CEO’su olan Arthur Hayes, kripto para piyasasındaki düşüş eğilimi hakkında görüşlerini belirtti. Hayes, altcoin‘lerin %90’a varan düşüşler görebileceğine inanıyor. Öte yandan başarılı iş insanı, Bitcoin için ise lider kripto paranın “elmas eller” tarafından kurtarılacağını öne sürdü. Kurumsal yatırımcıların değişen piyasa koşulları nedeniyle pozisyonlarını terk etmekten çekinmeyeceğini aktaran Hayes şunları kaydetti: “Lord Satoshi’ye inanmıyorlar. Onunla herhangi bir bağlılıkları yok.”

Bununla birlikte lider kripto para Bitcoin ve en büyük altcoin Ethereum, Hayes’in görüşüne göre düşüşten en az etkilenen varlıklar olacağına inanıyor: “Üç ila altı aylık bir zaman diliminde Bitcoin’in 30.000 doların altına düşer ve Ethereum 2.000 dolarlık bayrağı kaybederse, tüm shitcoin’lerimi çöpe atacağım. Bu shitcoin’ler gerçek bir kripto riskinde %75’ten %90’a kadar düşebilir.”

FED Parantezi

Hayes’a göre ABD FED giderek sıkı politikalar benimsemeye yöneliyor. Bu da kripto para piyasası için ana rüzgar haline getirilebilir. Kripto savunucusu FED bilançosunun büyümesi ile Bitcoin fiyatı arasındaki pozitif korelasyona işaret etti. Merkez bankası tahvil alımını ısrarla geri çevirdiğine göre para basımı anlatısı artık geçerli değil. M2 kısa sürede %0’a ulaşacak ve hatta muhtemelen negatif olacak şekilde ayarlanırsa doğal sonuç, Bitcoin’in düşeceğidir.

Hayes dünyanın dört bir yanındaki merkez bankalarının artık 1 numaralı halk düşmanı olarak ortaya çıkardığı enflasyonla mücadele konusunda kararlı olduklarını aktardı. Öte yandan Hayes, TÜFE %2’nin altına düşerse FED’in hawkish tonunu bırakabileceğine inanıyor. Deneyimli yönetici, kasım ayında yapılacak 2022 ABD seçimlerinden önce enflasyonun bir numarlaı öncelik olması durumunun ortadan kalkması halinde merkez bankasının rotasını tersine çevirebileceğine inanıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar