Bitcoin Ne Zaman Yükselir? 2023 Bitcoin (BTC) Tahmini!

Kısa ve orta vadede Bitcoin'i neler bekliyor? Analistler neler düşünüyor ve makro-ekonomi kripto yatırımcısına ne vadediyor?
16:45
2 Aralık 2022
Okuma Süresi: 3 Dakika

Kral kripto para birimi yazı hazırlandığı sırada 17.000 dolar seviyesinden alıcı buluyor ve 16.800 seviyesini korudu. Dün açıklanan verileri anlık düşüşlere neden olsa da aşırı satışlar sonrasında Bitcoin alıcıları varlığını hissettiriyor. Yatırımcılar aralık ortasında açıklanacak olan Fed kararını heyecanla bekliyor. Peki Bitcoin gerçek anlamda ne zaman yükselecek ve 2023 için beklentiler neler?

Bitcoin Ne Zaman Yükselir?

Kripto para piyasası FTX çöküşünün ardından volatilitesi yüksek günler yaşadı. Analistler Bitcoin’in geleceğine dair kayda değer tahminlerde bulunuyor ancak en başta kripto piyasasının pek öngörülemez olduğunu bilmemiz gerekir. Kimse Kasım ayının başında dünyanın en büyük ikinci borsasının iflas etmesini beklemiyordu. Bu iflasın birçok dev kripto şirketini çatısı altında toplayan DCG’yi etkilemesi de beklenmiyordu. Yani kripto paralarda beklemediğiniz şeyler olabilir ve beklentilerinizden doğan fiyat tahminlerinin tamamı böylece çöpe gidebilir.

Tahminlere dönecek olursak Kripto uzmanı Matthew Hyland’ın bugün paylaştığı grafik bize Bitcoin’in 2022 “Haziran ayının en düşük fitili” olan 17.600 dolarda dirençle karşı karşıya olduğunu gösteriyor. Bitcoin’in bu direnci aşması halinde, yükselişin devam ettiğini görebiliriz. Kripto analisti Moustache’a göre, Wyckoff Yöntemi analizini dikkate alarak kısa vadeli hedefin 18.500-18.700 dolar olduğu söylenebilir.

2023 Bitcoin (BTC) Tahmini!

Popüler kripto analisti Michaël van de Poppe 300’den fazla imalat şirketindeki satın alma yöneticileriyle yapılan bir ankete dayanan ABD’nin ekonomik faaliyetinin bir göstergesi olan Tedarik Yönetimi Enstitüsü’nün (ISM) aylık satın alma yöneticileri endeksine atıfta bulundu. ISM’ye göre: İmalat PMI değerinin %50’nin üzerinde olması imalat ekonomisinin genel olarak genişlediğini, %50’nin altında olması ise genel olarak gerilediğini göstermektedir. Kasım ayı için PMI %49 olarak gerçekleşmiştir. Poppe, “sıkıcı piyasalara” rağmen “Bitcoin burada güzel bir şekilde konsolide oluyor ve oyun hala devam ediyor” görüşünü yineledi.

Poppe, kısa vadeli Bitcoin tahmin grafiği

İyi haber şu, Fed ayağını gazdan “yavaşça” çekeceğini söylüyor. Aylardır devam eden hızlı faiz artışlarının farkındalar ve aşırı sıkılaşma ile gevşeme arasında bir noktayı tutturmaya çalışıyorlar. Faizler bir süre daha yüksek kalmaya devam edecek ayrıca Aralık toplantısında büyük ihtimalle 50bp artış yapıp 2023 ikinci çeyreğine kadar kademeli yavaşlamayı sürdürüp bir süre faizleri zirvede yatay bırakmayı planlayacaklar. En azından şimdilik tahminler bu yönde, aylık enflasyon verileri Fed’in yeniden gaza basmasına veya gevşemeye doğru daha da yönelmesine neden olabilir.

Fed’in %2 enflasyon hedefi 2025 yılına kadar gerçekleşecek. En azından böyle umuyorlar yani önümüzdeki bir miktar gevşeyip gerekirse tekrardan gaza basılabilecek yeterli süre var. Buna göre 2023 yılının (halving’e de yaklaşıldığı için) Bitcoin açısından 2022’den daha iyi geçmesi mümkün görünüyor. Uzmanlar 36.000 dolara kadar bir toparlanmanın mevcut senaryoda mümkün olduğunu düşünüyor. Peki yukarıda ne demiştik? Beklenmedik olaylar, tahminlerinizin çöp olmasına neden olabilir. Yani temkinli olmakta fayda var.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar