reklamı kapat

Bitcoin Nasıl Alınır Nasıl Satılır?

Türk Lirası ile Bitcoin alımı nasıl yapılır?
09:12
28 Temmuz 2020

Bitcoin, Satoshi Nakamoto tarafından geliştirilen, sadece 21 milyon toplam arza ve madencilik altyapısına sahip olan dünyanın ilk kripto para birimidir. Kripto para birimi ifadesi işlemlerin şifreli yani gizlenmiş olmasından gelmektedir. Her bir Bitcoin işleminin alıcı ve göndericisinin şifreli adresleri bulunur ve bunlar şifreli halleri ile birlikte blockchain isimli ağa kaydedilir.

Bitcoin Giriş

Günümüzde Bitcoin’in sunduğu gizliliği aşmaya yarayan birkaç yöntem olsa da bunların temeli kullanıcıların tercihlerinden kaynaklanmaktadır. Genellikle kripto para borsalarındaki Bitcoin cüzdan adresleri sayesinde kullanıcıların kimlikleri tespit edilir. Bunun dışında Bitcoin’in gizliliği hala hiçbir sorun olmadan devam etmektedir.

Bitcoin, geleneksel varlıklar veya borsaların aksine 7/24 kullanılabilen ve işlem yapılabilen bir kripto para birimidir. Madencilik altyapısı sayesinde ödenen belirli miktarda işlem ücretleri ile dünyanın öbür ucuna bile saatler içerisinde BTC gönderebilmek mümkündür. Bunun yanı sıra madencilerin yaptığı gibi ekran kartı veya ASIC cihazları ile Bitcoin madenciliği de yapılabilir.

Lider kripto para biriminin özellikle 2017 yılından sonra çok popüler olduğu görülüyor. İlk piyasaya sürüldüğü yıllarda herhangi bir maddi değere sahip olmayan BTC, daha sonra “internetin para birimi” olarak yavaş yavaş değer kazanmaya başladı. 22 Mayıs 2010 yılında ise Bitcoin kullanılarak ilk ticari işlem gerçekleştirildi. Ünlü bilgisayar programcısı Laszlo Hanyecz, belgelenen ilk ticari Bitcoin işlemini gerçekleştirip, iki pizzaya 10.000 Bitcoin ödedi. O tarihlerde 41 dolara denk gelen 10.000 Bitcoin’in mevcut değeri ise 110 milyon dolar olarak görülüyor.

Bu da Bitcoin’in zamanla Satoshi Nakamoto’nun hedeflediği “eşler arası alım satım için kullanılacak bir araç” metodundan çok yatırım aracı haline döndüğünü gösteriyor. Yatırımcıların büyük bir çoğunluğu artık Bitcoin ile işlem yapmak yerine bunu alım satım için kullanmaya başladı.

Peki tam olarak nasıl Bitcoin alırım? Türk Lirası ile Bitcoin Nasıl Alınır?

Bitcoin Satın Al

Bitcoin satın almak hala birçok yatırımcı için zor bir süreç gibi gözüküyor. Günümüzde birçok yerli ve yabancı kripto para borsası direkt olarak Türk Lirası ile Bitcoin satın alma imkanı tanıyor. Kullanıcılar isterlerse direkt olarak kripto para borsalarından Türk Lirası ile Bitcoin alabilmekte ve bu süreç eskisine kadar çok daha rahat gerçekleştirilebilmekte. Peki Türk Lirası ile Bitcoin nasıl alınır?

Bu noktada dünyanın en büyük kripto para borsası olmanın yanı sıra likidite konusunda da birçok avantaj sunan ve rakiplerinden sıyrılan Binance kripto para borsası dikkat çekiyor.

Binance kripto para borsasına üye olduktan sonra ana ekranda yer alan “Şimdi Bakiye Ekle” kısmına tıklayarak borsaya TL yatırma işlemi gerçekleştirilebilir.

Açılan sayfada popüler uygulama Papara, Advcash Wallet veya direkt olarak Visa ile Mastercard tarafından desteklenen banka kartları kullanılarak TL yatırma işlemi yapılabilmekte. Bu işlem itibari para içerdiği için hesabını açan kullanıcıların KYC yani kimlik doğrulama/müşteri tanıma prosedürlerini tamamlaması gerekiyor. Binance tarafından yapılan yönlendirmeler tamamlandıktan sonra, kısa süre içerisinde kimlik doğrulama işlemi de tamamlanıyor.

Bunun devamında da yukarıdaki ekranda görülebileceği üzere sadece miktar ve yöntem seçilerek borsaya TL yüklemek mümkün. Borsadaki TL cüzdanına aktarım gerçekleştikten sonra, yine ana ekranın ortasında yer alan “BTC/TRY Alım Satım Yap” kısmına tıklayarak Bitcoin satın alma bölümüne ulaşılmakta.

Açılan sayfada orta kısmın solunda kalan “BTC Al” bölümünün altına “Fiyat” kısmına 1 Bitcoin’in kaç TL’den satın almak istenildiği ve toplamda ne kadar miktarda Bitcoin satın almak istenildiği bilgileri girilince, en alttaki “Toplam” kısmında hesabınızdan çekilecek TRY miktarı gösterilmektedir.

Bu bilgileri girip piyasa emrini verdikten sonra, BTC sizin istediğiniz fiyata ulaşınca alım emriniz otomatik olarak gerçekleştirilir.

Bitcoin Nereden Alınır?

Bitcoin, hem yüksek likiditeye hem de ekstra güvenlik önlemleri ve olası saldırılara karşı müşteri sigortasına sahip olan Binance kripto para borsasından satın alınabilir. Peki Bitcoin hangi saatlerde alınır? Aslında piyasanın çok yoğun olduğu ve ani fiyat çıkışları ile inişlerinin olduğu saatler, yatırımcılar için tehlikeli olabilir.

Bu sebeple genellikle hafta başları ile kapanışlarının olduğu saatlerde BTC alımı yapmak verilerin emirlerin çok daha hızlı doldurulmasını sağlayabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.