reklamı kapat

Bitcoin Madencilik Devinden Dudak Uçuklatan Zarar!

Bitmain 2019 yılının ilk iki ayında 650 milyon dolarlık zarar etti.
20:00
3 Ağustos 2019

Kripto para sektörü genel olarak 2018 yılının Kasım ayından beri oldukça zor günler geçiriyor ve bunda kesinlikle gündemden uzun süre düşmeyen Bitcoin Cash (BCH) hard fork’unun etkisi de var. O tarihlerde birbirine giren BCH lideri Roger Ver ile Bitcoin SV‘nin önde gelen ismi Craig Wright, Bitcoin’in rekor bir değer kaybı yaşamasını tetiklemiş ve bundan Bitmain gibi taraf tutan firmalar da etkilenmişti.

Dünyanın en büyük kripto para madencilik firmalarından birisi olan Bitmain 2018 yılında yaşadığı başarısız Hong Kong Menkul Kıymet Borsası IPO başvurusu sonrası ciddi bir darbe almış ve Jihan Wu gibi isimlerin görevine son vermişti.

2 Ağustos tarihinde yayınlanan yeni bir habere göre ise Bitmain hala durumunu tam olarak toparlayabilmiş durumda değil ve 2019 yılının ilk iki ayında 625 milyon dolarlık inanılmaz bir kayıp yaşadı. Yayınlanan verilere göre Bitmain 625 milyon dolarlık zararı Mart ayına kadar toparladı ancak sadece Ocak ayında 345 milyon dolar, daha sonra ise Şubat ayında 280 milyon dolar kaybetmesi birçok hissedarı endişelendirdi. Söz konusu kayıpların 16 nanometre boyundaki ASIC cihazlarının düşük fiyattan satılması sonucunda elde edildiği vurgulanmakta. Eldeki cihazların satışı bitince yeni cihazlar farklı fiyattan satılarak zarar telafi edilmiş.

Şirketin brüt kar marjının söz konusu ürün sayesinde nisan ayına kadar %30 civarında artış yaşaması bekleniyordu ve Mart ayı sonunda firma 7 nanometre boyundaki Antminer S17 serisi madencilerin 9 Nisan tarihinde piyasaya çıkacağını duyurdu.

Jihan Wu Yeni Firma Kuruyor

Bunun yanı sıra Jihan Wu geçtiğimiz günlerde yeni bir kripto para firması kuracağı haberi ile gündeme geldi. İlgili haberi buradan okuyabilirsiniz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz. Haftanın önemli gelişmelerini takip etmek için e-posta bültenimize Abone Olun