reklamı kapat

Bitcoin Hashrate’inin Düşüşü Devam Ediyor!

Bitcoin hashrate'indeki düşüş devam ediyor.
22:00
15 Mayıs 2020

Sadece Bitcoin (BTC) yatırımcılarının değil bütün kripto para sektörünün heyecanla beklediği blok ödülü yarılanması 11 Mayıs akşamında gerçekleşti. Bitcoin Halving‘e kadar yükselen fiyatın tam da Halving günü sert düşüş yaşaması ve bunun devamında da durağan bir görüntü çizmesi yatırımcıların anlık fiyat yükselişi beklentilerini de suya düşürdü.

Bitcoin Hashrate’i Düşüşe Devam Ediyor

Yatırımcılara daha kötü haber ise Bitcoin fiyatından değil Bitcoin hashrate‘inden geldi. Bitcoin hashrate, blok ödülü yarılanması gerçekleşir gerçekleşmez sert bir şekilde düştü ve daha sonra hafif bir toparlanma yaşadı.

BTC ağında görülen dalgalanma ve fiyatın Halving sonrası bile 9.000 dolar bandında kalması doğal olarak birçok madencinin cihazını kapatmasına veya başka ağa geçmesine neden oldu. Ortalama hesaplamalara göre bireysel ve küçük çaplı madencilerin ağda kalabilmeleri için BTC fiyatının minimum 12.000 dolar olması gerekiyor.

Buna rağmen düşen fiyatın durdurulamaması, hashrate’in düşüşünü de tetikledi. Önde gelen kripto para analistlerinden Mati Greenspan da 12 Mayıs tarihinden bu yana hashrate’in %36 düşüş yaşadığını belirtti. Greenspan, bunun yine de uzun vadede iyi bir gelişme olduğunu düşünüyor.

Aslında hashrate’in düşmesi birçok yatırımcıya göre kötü bir gelişme gibi gözükse de BTC ağının zorluğu kendi kendisini düzeltecek ve hashrate’in düşmesi ile o da düşüşe geçecektir. Yani hashrate düşüşü madenciler üzerinde sadece kısa vadede etkili olabilir ve uzun vadede ağ kendisini yeniden dengeleyecektir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.