X


Bitcoin Haricindeki Coin’ler ile İlgilenilmeli midir?

17:13
27 Kasım 2016

Her şeyden önce bu yazıyı neden yazma ihtiyacı duydum? Her gün sayıları artan yerli ve yabancı coin’ler hakkında çok sayıda soru ve beni de kendi coin’lerine dahil etme amaçlı teklifler alıyorum. Hatta ismim kendi coin’leri ile anılsın diye açıktan para teklif edenler oluyor. En baştan beri benim Bitcoin dışındaki coin’lere karşı duruşum açık. İlgilenmiyor ve yatırım yapmıyorum.

Yerli ve yabancı coin’ler kötü, yatırım yapmayın demiyorum. Ben hep yaptığım gibi kendi yaptığımı söylüyor, yazıyorum.

Yazımda isim vermeyeceğim çünkü çok sayıda yerli, yabancı coin var ve her gün yenisi çıkıyor. Diğer coin’lere ise neden yatırım yapmadığımı, ilgilenmediğimi maddeler halinde özetlemek gerekirse:

1-Henüz Bitcoin bile yaygınlaşmamışken diğerlerinin işi zor ve çok zaman gerekiyor. Yeri gelmişken Bitcoin’in 2008 yılında duyurulduğunu ve 2009 yılında piyasaya çıktığını hatırlatayım.

2-Bitcoin haricindeki coin’lerin serbest dolaşımı çok kısıtlı ve genellikle yok. Türkiye’de birçok noktada Bitcoin ile ürün veya hizmet satın alabiliyorum. Bu noktalar her geçen gün artıyor. Örnek vermek gerekirse, elektronik eşya, kırtasiye, altın vb. çok çeşit ürünü, kolayca (bir sisteme dahil olmadan) her hangi bir mağazadan alıyormuş gibi satın alabiliyorum. Diğer coin’lerde bu imkan yok. Bazıları sadece kendi mağazalarından çok kısıtlı sayıda ürünü satıyor.

Bitcoin’i yurt dışındaki bir arkadaşıma cep telefonum veya bilgisayarım üzerinden gönderebiliyorum. Arkadaşım o Bitcoin ile ülkesinde çok sayıda noktadan alışveriş yapabiliyor. (Hatta aldıklarını bana gönderebiliyor.)

3-Bazı coin’ler sadece çok katlı (network) pazarlama yöntemi ile çalışıyor. Bir coin’e yatırım yaparken baştan toplu para vermek ve/veya sonra sistemi aynı diğer çok katlı pazarlamacıların yaptığı gibi paket halinde çevrenizdekiler, arkadaşlarınıza, akrabalarınıza satmak bana göre değil. Bitcoin ile yatırım yaptığım zaman, başlangıç paketi almadan, aynı dakika başlayabiliyorum. Dilediğiniz Bitcoin borsasında, örnek vermek gerekirse 20 TL ile yatırıma başlayabilir, beğenmeseniz ertesi gün vazgeçip, paranızı geri alabilirsiniz. Sisteme giriş, çıkış çok kolay ve baştan toplu para verme zorunluluğu yok.

Baybars Altuntaş’ın dediği gibi “Önce kazan sonra harca.” Bizim örneğimize uyarlarsak “Önce çok ufak yatırım yap dene, kazandıkça arttır.”

4-Adını vermeyeceğim coin’lerin sistemine katılmam için arkadaşlarım, tanıdıklarım ve tanımadıklarım tarafından defalarca teklif aldım. Bunların çoğunluğu ısrarcı davrandı ki bence bir iş yapısında ısrar var ise sorun vardır.

5-Sosyal medyada gördüğümüz bizim coin’e dahil olmuyorsunuz, anlamıyorsunuz, kaçırıyorsunuz, ileride çok pişman olacaksınız paylaşımları. Daha önce yazdığım gibi ısrar var ise sorun vardır. Kuyumcu malını satmak için bağırmaz.

6-Neredeyse tüm coin takipçileri, Bitcoin’in başarısını örnek göstererek, adını vererek kendi coin’lerinin de aynı başarıyı göstereceğini ima ediyor. Bana göre bu şuna benziyor: Lamborghini araba üretti çok başarı oldu. Bizde araba üretiyoruz. Bizde onun başarısını göstereceğiz. 

Bunlar benim fikirlerim. Her zaman olduğu gibi sadece kendi yaptığımı söyler, yazarım. Her zaman olduğu gibi karar sizin…

Mehmet Hamdi Bol paranette.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar
  • Hızır PEKAĞAÇ
    4 sene önce

    Hocam litecoin hakkında ki düşünceleriniz bizim için önemli.Bizlerle paylaşırmısınız.?

    15