Bitcoin Hakkında Yanlış Anlaşılanlar

Bir araştırmacı Bitcoin hakkında yanlış anlaşılanları düzeltmek için bazı açıklamalar yaptı...
16:00
12 Eylül 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Bir araştırmacı lider kripto para birimi Bitcoin’in kullanıcılar ve küçük işletmeler tarafından yanlış anlaşıldığını kanıtlamak için bir çalışma yaptı. Araştırmacı, ailesi ve arkadaşlarıyla yaptığı görüşmelerde Bitcoin’in genel itibariyle bir “aldatmaca” ya da “ponzi şeması” olarak anlaşıldığını ortaya koydu. Ayrıca çoğu kişi Bitcoin’in PayPal’dan daha iyi olmadığını düşünüyor

Bu nedenle kripto endüstrisindeki birçok şirket ve önemli isim, kripto paraların ve Bitcoin’in asıl amacını, ne işe yaradığını ve aslında nasıl özgürlük getirebileceğini insanlara anlatmak için çeşitli makaleler ve yayınlar hazırlıyor.

“Venture Coinist” olarak tanınan ve önde gelen kripto para araştırmacılarından olan Luke Martin, son zamanlarda Bitcoin hakkında yanlış anlaşılan olguları düzeltmek adına CNN’de “First Move” programında bazı açıklamalar yaptı.

“Bitcoin Geri Döndü”

İnsanlar hala Bitcoin’in çok düşük değer gördüğünü düşünüyor. Araştırmacı yaptığı araştırmada bir akrabasının bunu dile getirdiğini ifade ediyor. Martin’e göre, Bitcoin ve diğer kripto para birimleri içinde bulundukları durumu oldukça iyi idare ediyor.

Yılbaşından bu yana Bitcoin’in elde ettiği kazanca bakıldığı zaman aslında Martin’in çok da yanılmadığı görünüyor. Bİtcoin 2019 başından bu yana yaklaşık olarak %155’lik bir kazanç elde etti. Ancak altcoin’lerin aynı performansı sergilemediği de bir sır değil…

Bunun yanında yapılan diğer açıklamalara bakıldığında da Bitcoin’in diğer varlık sınıfları karşısında daha iyi bir performans sergilediği görülüyor.

Suçlular Anonim Değil

Martin’in karşı çıktığı bir diğer görüş ise Bitcoin ve kripto para birimlerinin anonim olduğu ve dolayısıyla suç faaliyetleri için sıklıkla tercih edildiği konusu…

Amerikan Başkanı Donald Trump, Hazine Sekreteri Steven Mnuchin ve diğer birçok önemli politik isim kripto para birimlerinin suç faaliyetlerinde tercih edildiğini ortaya koyuyor. Ancak şirketler ve hükümetler doğru kullandıkları zaman kripto para birimlerini geleneksel para birimlerinden daha şeffaf hale getirebilirler.

Tüm bunların yanında Martin işlem ücretlerine de değiniyor ve söylendiği gibi bu ücretlerin yüksek olmadığını dile getiriyor. Günümüzde Bitcoin ya da farklı bir kripto para işlemini gerçekleştirmenin maliyeti yalnızca 0.5 dolar. Dolayısıyla bu ücret günümüzde kullanılan birçok ödeme sisteminden daha uygun hale gelmiş oluyor…

Kaynak: Ethereumworldnews

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar