reklamı kapat

Bitcoin Hakimiyeti Piyasa Hakkında Ne Söylüyor?

Analistlere göre, Bitcoin piyasa hakimiyetinin düşüşe geçmesi, altcoin sezonunu başlatabilir.
08:00
5 Haziran 2020

Bitcoin’in (BTC) kripto para piyasası üzerindeki hakimiyeti geçtiğimiz hafta boyunca sabit kaldı. Ancak yılın başından bu yana bir düşüş gözlemleniyor. Altcoin’lerin Bitcoin’den bağımsız olarak bir artış ivmesi kazanabilmesi için aslında BTC’nin piyasa hakimiyetinin düşmesi gerekiyor.

Dolayısıyla Bitcoin piyasa hakimiyeti düşüş sergildikçe analistler de bir “altcoin sezonunun” yaklaşmakta olduğunu ifade ediyor. Piyasanın önemli analistlerinden birine göre altcoin sezonunun başlaması için üç temel gösterge bulunuyor. Ancak yine de altcoin’lerin yükselişe geçmesi için Bitcoin’in piyasa hakimiyetinin %62’nin altına düşmesi gerekiyor.

Hakimiyet %65 Seviyesinde

Bitcoin Mart ayındaki düşüşleri takiben, piyasa hacmi bakımından alt sıralarda olan altcoin’lerden çok daha iyi performans sergiledi. Bu sebeple yıl başından bu yana genel bir düşüş görülse de Mart ayından sonra artan piyasa hakimiyeti şu anda %65 seviyelerinde stabil bir konumda bulunuyor.

Bununla birlikte altcoin’lerin güzel bir ivme kazandığı Şubat ayına gittiğimizde Bitcoin piyasa hakimiyetinin uzun zamandır görülmeyen düşük seviyelere indiğini de görüyoruz. Ancak tüm piyasalarda görülen büyük düşüşün etkisiyle bu durumun uzun sürmediğini rahatlıkla ifade edebiliriz. Zaten sonrasında da Bitcoin yeniden kontrolü ele aldı ve piyasa hakimiyeti %68 seviyelerine kadar çıktı.

Altcoin Sezonu

Piyasanın popüler analistlerinden “Pentoshi”, yazının sonundaki Twitter gönderisinden de anlaşılacağı gibi meşhur “altcoin sezonunun” her zamankinden daha yakın olduğuna inandığını açıkladı. Pentoshi bu argümanını desteklemek için BTC hakimiyetinin bir analizini paylaştı ve piyasa hakimiyetinde yakın zamanda önemli bir düşüşün yaşanmasının olası olduğunu ifade etti.

Eğer analistin analizi gerçekleşirse Bitcoin piyasa hakimiyetinin düşüşü 2 ay içinde gerçekleşecek ve sonrasında altcoin sezonu başlayacak. Ancak önemli analistlerden Josh Olszewicz 15 Mayıs’ta yaptığı bir açıklama ile Bitcoin fiyatında beklediği artış sebebiyle altcoin sezonunun uzun bir süre daha piyasaya uğramayacağını dile getirmişti.


Kaynak: Newsbtc

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.