reklamı kapat

Bitcoin Geliştiricisinden Önemli Teklif

Bitcoin geliştiricisi Luke Jr blok boyutunun düşürülmesini teklif etti.
14 Şubat 2019
  • Serhat AntSerhat Ant

Zycrypto’nun haberine göre Blockstream kurucu ortağı ve Bitcoin geliştiricisi Luke Jr Bitcoin blok boyutunun geçici olarak 300 kb’a düşürülmesini teklif etti. Luke bunun için yazılacak kodu dahi tamamlamış.

Bitcoin Madenciliği

Bitcoin Blockchain’inde madenciler, doğruladıkları işlemler için ödenen küçük miktarda işlem ücretiyle geçimini sağlıyor. İşin aslı, onaylanmayı bekleyen işlemler biriktiğinde bazen ücrete bağlı olarak bazı işlemlere öncelik veriliyor. Madenciler bunun yanı sıra blok kazma ödülü (şu anda 12,5 BTC) kazanıyor ve bu ödül her 4 yılda bir yarılanıyor. Dolayısıyla işlem ücretleri önümüzdeki yıllarda artmadığı sürece, blok ödüllerinin küçük bir seviyeye gelmesiyle ağın madenciler tarafından güvence altına alınmayacağı yönünde endişeler sıklıkla dillendiriliyor.

Luke Jr’ın Önerisi

Luke Jr’ın önerisi geçerli bir süre için olsa ve öneri için herhangi bir sebep açıkça belirtilmiyor. Az önce bahsettiğimiz endişe hiç de yersiz değil. Ancak bu endişe, Bitcoin’in gerçekte karşılaştığı sorunlarla çelişiyor. Bitcoin’deki en büyük ölçeklenme sorunlarından biri 1 mb’lık blok boyutu. Bu sebeple bir saniyede işlenebilen işlem sayısı yetersiz kalıyor. Roger Ver sırf bu yüzden BCH’in BTC’den daha iyi olduğunu savunuyor.


Kripto para piyasası giderek büyürken yatırımcılar Bitcoin’in yarıştan kopmasını hiç istemiyor. Elbette geliştiriciler de olan bitenin farkında ve Bitcoin’i ölçeklendirmek için farklı deneyler yapıyor. Luke Jr’ın önerisi de bu amaca hizmet edebilir. Tabii ki teklif henüz onaylanmadı, dolayısıyla sonrası hakkında konuşmak için henüz erken.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.