X

Bitcoin Fonu Kanada Piyasasına Giriş Yaptı!

Kapalı uçlu bir Bitcoin fonu, Kanada'da listelenmeyi başardı!
13:00
31 Ekim 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kanada merkezli fon yöneticisi 3iQ, aldığı yeni izin sayesinde Kanada içerisindeki bireysel yatırımcılara regülasyonlara tabi ve halka açık bir şekilde alınıp satılabilen Bitcoin (BTC) fonu sunmaya başlayacak.

Kanada’ya Bitcoin Fonu Geldi!

30 Ekim tarihinde yapılan bir basın açıklamasında detayları açıklayan 3iQ yöneticileri, Ontario Menkul Kıymetler Komisyonu’ndan (OSC) gerekli izinleri aldıklarını ve bunun kapalı uçlu bir fon olduğunu duyurdu. Söz konusu Bitcoin fonunun bu yılın sonuna kadar önde gelen bir Kanada menkul kıymet borsasında listeleneceği vurgulanmakta.

Kanada’nın finansal piyasa regülatörü geçtiğimiz Şubat ayında 3iQ firmasının teklifini reddetmişti. Toronto merkezli firma bu ret kararına itirazda bulundu ve sonunda istediği onayı aldı. 3iQ yöneticisi Fred Pye konu hakkında yaptığı açıklamada şunları ifade etti:

”Geçtiğimiz üç yıl boyunca OSC’nin yatırım fonundan sorumlu birimi ile aktif bir çalışma gerçekleştirdik ve bireysel yatırımcılara ulaşacak bir Bitcoin fonu için gerçekten çaba gösterdik. İstediğimiz bireysel yatırımcıların regüle edilen ve listelenmiş bir fon aracılığıyla Bitcoin’e yatırım yapma fırsatını elde edebilmeleri.”

Daha önce dünyaca ünlü yatırım yönetim firması Fidelity Investments’ın Kanada şubesinin başkan yardımcısı olarak çalışan Pye, bireysel yatırımcıların bu fon sayesinde ciddi şekilde BTC alımı yapacağını tahmin etmekte. Bunun yanı sıra fona yapılan yatırımlar vergi indirimine tabi tutulacak ve emeklilik hesaplarından bile gerçekleştirilebilecek.

Kanada bundan aylar önce de kripto para borsaları için yeni regülasyonlar hazırlamaya başlayacağını açıklamıştı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar