Bitcoin (BTC) Haftalık Kapanışa Hazırlanıyor! Son Gelişmeler Fiyata Nasıl Etki Edecek?

Bitcoin (BTC) yeni haftaya nasıl başlayacak? Taproot yükseltmesi 70.000 direncini aşmaya yetecek mi?
17:00
14 Kasım 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Bitcoin Sport ETF reddi ve Evergrande çöküşü fiyatı önemli ölçüde aşağıya çekmişti. Ancak Bitcoin (BTC) Taproot güncellemesiyle birlikte 64.000 doların üzerinde tutunuyor. Yeniden desteğe dönüşen 63.000 dolar bölgesi haftalık kapanış için yeterli mi? Kripto para yatırımcılarını yeni haftada ne bekliyor?

Bitcoin (BTC)

Bitcoin (BTC), Taproot yumuşak çatalının başarılı bir şekilde etkinleştirilmesinden sonra yükselişe geçti. 2017 yılında yapılan SegWit güncellemesinde 4.000 dolardan 20.000 seviyesine sıçrayan fiyat şimdilik Taproot gelişmesini %2 ile karşıladı.

ABD’li düzenleyicilerin ilk spot tabanlı borsa yatırım fonunu (ETF) reddetmesi sayesinde kısa bir süre 63.000 doların altına düşen BTC fiyatı, nihayet toparlanıyor. Birçok yönden ağı daha hale getirecek Taproot güncellemesi yeniden umutları yeşillendirdi. 2017’den bu yana Bitcoin protokolüne yapılan en büyük yükseltme olan Taproot, güvenlikten Lightning Network verimliliğine kadar her şeyi etkileyen bir dizi avantaj sağlıyor. İlk olarak yedi yıl önce geliştirici Greg Maxwell tarafından önerildi ve şimdi nihayet gerçeğe dönüştü.

Bitcoin Haftalık Kapanışı

Bitcoin fiyatı genellikle pazar günleri zayıf kalmayı tercih ediyor. Büyük yükselişler ağırlıklı olarak pazartesi günleri başlıyor. Bugün ağ yükseltmesiyle gelen fiyat toparlanmasının yarınki açılışa da etki etmesi umuluyor. Ancak kısa vadede 65.000 dolar seviyesinin üzerinde bir desteğe ihtiyaç var. Fiyat eğer yeniden 70.000 dolar direnç testine girişemezse daha derin bir düzeltme yaşayabilir.

Haftalık kapanış eğer beklendiği üzere pozitif olursa, yarın 68.500 dolara kadar ulaşan bir BTC fiyatı bizi karşılayabilir. Yukarı yönlü senaryoda sırasıyla 65.885, 67.162 ve 68.500 dolar hedefleri bulunuyor. Olumsuz senaryoda ise 63.400 dolar bölgesindeki destek kritik öneme sahip olacak. Birçok analistin beklediği 58.000 testinin de negatif haftalık başlangıçla tetiklenmesi mümkündür.

Halen PlanB tarafından paylaşılan Kasım ayı 98.000 dolar hedefinden uzağız, önümüzdeki günlerde Amerika’dan kripto paralarla alakalı bazı açıklamalar duyacağız. Komitenin ılımlı geçmesi fiyata da pozitif yansıyacaktır. Şu aşamada fiyatı yukarı çekerek ciddi bir habere ihtiyaç var. Spot ETF onayını bu en azından bu yıl görmeyeceğimiz kesinleşti. Büyük şirketlerin üçüncü çeyrek verilerinde de Bitcoin varlığına rastlanılmadı. FED tarafından faiz artışının ötelenmeye devam edilmesi ve enflasyon baskısı BTC fiyatını bir miktar yukarı çekebilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar