Bitcoin (BTC) Fiyatının Toparlanmasını Sağlayan 3 Temel Sebep: Yükseliş Sürecek mi?

Bitcoin fiyatının yükselişine katkı sunan 3 sebep!
11:06
24 Şubat 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Bitcoin (BTC) fiyatı 58.000 dolardan başladığı düzeltmesini 44.000 dolarda noktaladı. Lider kripto para biriminin %25 ve üzerinde yaşadığı bu sert düşüş, piyasanın kızıla boyanmasına neden olsa da durum 2 günden fazla sürmedi.

Bitcoin fiyatı bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla 50.250 dolardan işlem görmekte. Son 24 saat içerisinde %0,7 yükseliş yaşandı ve dünkü düşüşün etkileri neredeyse tamamen silindi. Peki Bitcoin’in bir anda %25 düşüş yaşayıp devamında %10 toparlanma elde etmesini sağlayan sebep veya sebepler neler?

FED Başkanı, Bitcoin’in Lehine Konuştu

Birçok yatırımcının gözden kaçırdığı ilk sebep, FED Başkanı Jerome Powell tarafından yapılan açıklama oldu. Powell, 23 Şubat tarihli konuşmasında enflasyona dair önemli ifadeler kullandı. Enflasyonun 1 yıl boyunca oldukça volatil ve agresif artış sergileyebileceğini belirten Powell, buna karşı gerekli önlemlerin ise alınacağının teminatını verdi.

fed powell

Powell’ın bu açıklaması ise enflasyona karşı direnç sağlayan ve yatırımcının sermayesini koruyan Bitcoin’e geçişi hızlandırmış olabilir. Bitcoin aslında kurumsal yatırımcıların ilgisini tam olarak bu yönüyle çekmekte ve Powell’ın açıklaması da kurumların daha fazla BTC almasına hizmet etmiş olabilir.

Square’in BTC Alımı, FOMO Yarattı

Twitter CEO’su Jack Dorsey’in ödeme odaklı şirketi Square, rezervlerinin %4’ü ile BTC alımı yaptı. 170 milyon dolarlık Bitcoin alımı toplam miktar açısından küçük gözükse de bunun Square’den gelmesi büyük öneme sahip.

ABD’nin ödeme devlerinden olan Square’in enflasyona karşı daha fazla Bitcoin alması ve bunu 50.000 dolara yakın bir fiyattan yapması, FOMO etkisi yarattı. BTC fiyatı da tam olarak bu haber sonrası toparlanmaya başladı.

Boğa Sezonu Sürüyor

Üçüncü ve herkesin aklına gelen sebep ise boğa sezonunun hala devam ediyor olması. Bitcoin, 2017 yılındaki sert yükselişinde en az 6 tane %25 ve %30 arasında düzeltme yaşamıştı. Buna rağmen fiyat neredeyse 1.000 dolardan 19.800 dolara kadar yükseldi.

BTC fiyatının bu düşüşünü yorumlayan Ark Invest CEO’su Cathie Wood da aslında düzeltmenin sağlıklı olduğunu vurguladı. Uzmanların yorumlarına da bakıldığında boğa piyasasındaki düzeltmenin normal, devamındaki toparlanma ve yükselişin ise daha normal olduğu görülüyor.

Bu da önümüzdeki günlerde boğa piyasasının etkisi ile Bitcoin fiyatından yeni rekorlar gelebileceğini ortaya koymakta.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar