X


Bitcoin (BTC) Düşüyor: XRP ve ETH Fiyatları İçin Kritik Noktalar

BTC fiyatının düşüşü XRP ve ETH'yi nasıl etkileyecek?
15:25
22 Kasım 2020

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), dün 18.700 doları gördükten sonra bugün sert bir şekilde düşmeye başladı ve 18.000 doların altına indi. BTC/USD işlem çiftinin yaşadığı bu düşüş altcoinlerin bazılarında da sarsıntılara neden oldu. Peki BTC’nin düşüşü XRP ve ETH fiyatları için nasıl bir son hazırlayacak?

Bitcoin Fiyatı Düşmeye Başladı

Aslında yaşanan rekor yükselişten sonra bu düşüş beklenen bir gelişmeydi. Bitcoin 12.000 dolardan itibaren serbest bir şekilde yükseliş yaşasa da analistler özellikle 18.700 dolara dikkat çekip buradaki direnç noktasının kritik olduğunu vurgulamışlardı. BTC/USD işlem çifti 18.700 doları saatlik grafikte kırmayı başarsa da günlük ve haftalık grafikte başarısız oldu.

Bitcoin’in düşüşü kesinlikle altcoinleri etkileme potansiyeline sahip olsa da özellikle XRP’nin tutunma şansı daha yüksek gibi gözüküyor. XRP’nin Ethereum’a kıyasla Bitcoin ile çok düşük bir korelasyona sahip olduğu biliniyor. Bu da XRP fiyatının lider kripto para biriminin düşüşüne rağmen tutunacağını göstermekte.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

XRP Fiyatı Güvende

Son günlerde %50’den fazla yükselen XRP’nin bugün de 0,45 doların üstüne çıkması aslında bu duruma işaret etmekte. 2019 yılının Temmuz ayından beri en yüksek seviyeye çıkan XRP, eğer 0,36 dolara kadar gerilemezse trendin kırılması imkansız gibi gözüküyor. XRP fiyatının 0,45 dolardan sonra 0,50 doların üstüne çıkması ise buna parabolik bir ralli şansı verebilir.

XRP son parabolik rallisinde 1 dolardan 3 dolara kadar yükselerek %300 yükseliş yakalamıştı. Bu sebeple XRP fiyatının Bitcoin’in düşüşüne rağmen yükselme ve rekor kırma şansı olduğu biliniyor. Ancak Ethereum için işler biraz daha farklı ve “acılı” olabilir. Ethereum ve Bitcoin arasındaki korelasyonun hem pozitif hem de oldukça yüksek olduğu biliniyor. BTC yükselirken ilk yükselenlerden birisinin ETH olması da bunun en büyük kanıtlarından birisi.

Ethereum İçin Durum Kritik

eth

ETH/USD paritesi tahmin edileceği gibi BTC ile beraber düşüşe geçti ve 522 dolar noktasına çekildi. ETH/USD fiyatı için 525 doların bir hayli kritik olduğu biliniyordu ve bu seviyenin altında günlük kapanış yeni bir ralli umutlarını söndürebilir. Ancak bu kısa vadeli çekilmenin BTC fiyatına yeni bir ralli şansı verebileceği de ifade edilmekte.

Böyle bir durumda hem ETH hem de BTC fiyatı yeni rekorlara doğru ilerleyebilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar