Bitcoin Balinaları Fiyatı 25.000 Dolar Seviyesine Döndürebilecek Mi?

Bitcoin 22.000 dolar seviyesinin altına inmişken balinaların hareketleri dikkat çekmeye başladı. Balina hareketleri fiyat hareketine yön verecek gibi.
23:59
19 Ağustos 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Bitcoin, ilk elli kripto para birimi fiyatlarının neredeyse tamamının düşüşüne öncülük etti. 18 Ağustos’tan itibaren fiyatını 23.000 doların üzerinde taşıyıp bir süre burada tuttuktan sonra BTC, 22.000 doların altına düştü. Yazım sırasında, kripto para son 24 saate göre %7,30 düştü ve 21.750,63 dolardan işlem gördü.

Bu olay, yatırımcıları kayıplara sürüklemiş olabileceğinden, bazıları bir toparlanmanın yakın olduğunu umuyor. Peki BTC’nin ivmelenerek 25.000 dolar seviyesine yeniden ulaşma şansı var mı?

Buraya Dikkat

BTC’nin bu hafta aşırı değerli bir bölgeye girdiği kaydedildi. Açıklanan verilerde, Bitcoin’in değerli diye nitelendirilen bölgeye 23.000 ile 24.000 dolar arasındayken adım attığı belirtildi. Ama bu kısa vadede ne anlama geliyor?

Balinalar Kontrol Altında

Analiz, BTC’nin daha önce 25.000 dolara yaklaşmasıyla balina aktivitesinin arttığını gözlemledi.

Analizde açıklama şu şekilde yapıldı:

Fiyatın yükselişinin ardından, Bitcoin fiyatı 25 bin dolara yaklaştıkça balina faaliyetleri ve uzun vadeli zincir üstü faaliyetler arttı. Sonuç olarak, bu hafta 1000 ile 10000 BTC değerinde yaşanan Bitcoin çıkışlarının hacminde görüldüğü gibi balina aktivitesi önemli ölçüde arttı.

Santiment verileri, bakış açısını doğrularken, son birkaç gün içinde 1 milyon dolar ve üzeri değere sahip balina işlem sayısının arttığını gösterdi.

BTC şu anda beklenenden daha düşük bir seviyede işlem görüyor olsa dahi, balinaların BTC’yi geri yükseltmesi söz konusu olabilir. Bununla birlikte, balina hareketi BTC fiyatının yükselmesine yardımcı olmak için yeterli değilmiş gibi görünebilir. Ayrıca, mevcut fiyat düşüşü bazı faktörlere bağlı olabilir.

Dikkat çekenlerden biri, azalan Denge Hacmi (OBV) idi. Yazının yazıldığı sırada, OBV, hacim değişikliğinin daha çok düşüş eğilimine yaklaştığı belirtildi. Yazım sırasında, 18 Ağustos’ta 1,23 milyondan 1,03 milyona geriledi.

Mevcut haliyle, BTC’nin 25.000 dolara geri dönmesi biraz zaman alacak gibi görünebilir. Ancak, herhangi bir noktada geri dönüş olabileceğinden yatırımcıların hareketlilik seviyelerini izlemesi gerekebilir.

Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatiliteye sahip olmaları dolayısı ile risk taşıdıklarını bilmeli ve işlemlerini kendi araştırmaları doğrultusunda gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar