reklamı kapat

Bitcoin ATM’leri Michigan’ın En Popüler Şehrinde

13:06
2 Mart 2018
  • S. GüvençliS. Güvençli

 Son zamanlarda Detroit’in düşük gelirli bölgelerinde kripto para ATM’lerinde ciddi bir artış gözleniyor. Yerel haberlere göre alkol satan mağazalarda, benzin istasyonlarında ve nakit kontrol noktalarına yakın bölgelerde bu ATM’lerin sayıları hızla artmakta.

Detroit Kripto ATM işgaliyle karşı karşıya:

Michigan’ın en popüler şehri olan Detroit, kripto ATM sayısındaki artışla konuşulmaya başlandı. Şehir endüstriyel anlamda çok gelişmiş olmasının yanı sıra nüfus olarak da eyaletin en kalabalık şehridir. Ancak buna rağmen yıllardır istikrarsız bir ekonomi ve düşük gelirli bir kitle ile mücadele veriyor. Yine de bu durum Bitcoin sarmalına girmesine engel olmadı.

Detroit şehri sınırlarındaki kripto ATM sayısı 29 adete ulaştı. Detroit bölgesel gazetelerine göre bu ATM’lerin kurulu olduğu alanlar özellikle maddi geliri düşük bireylerin yaşadığı ve bankaların az olduğu Inkster, Highland Park, Taylor, Hamtramck ve Pontiac gibi bölgeler. Metro bölgesinde ise toplamda 15 adet Bitcoin ATM’si bulunuyor. “Uluslararası Bitcoin” adlı şirketin yöneticisi Ayman Rida, geçen yıl toplamda 15 adet ATM kurduklarını ve özellikle Metro bölgesinden iyi bir geri dönüş sağladıklarını belirtti. Rida, verdiği bir röportajda işlemlerin genellikle 70-80 USD dolaylarında olduğunu ve geçen yıldan itibaren ciddi bir büyüme gözlendiğini söyledi.

Bankalarda yasaklı olanlar veya banka kullanamayanlar için servis sağlayıcısı: Bitcoin

Bölgedeki kripto para savunucuları, Detroit kripto ATM’lerinin bankasızlık süreçlerine katkıda bulunduğunu belirtirken kanun uygulayıcıları ise bazı yasa dışı faaliyetleri ve para aklamayı kolaylaştıracağını vurguladı. Washington D.C.’deki Demokrasi Savunma Vakfı (FDD)’nin beyin takımında yer alan kripto para araştırmacısı Yaya Fanusie, bu iki duruma da eşit şekilde yaklaşarak:

“Gerçek şu ki; her iki senaryo da doğru olabilir. Ancak bu durum tahminden ibaret olacaktır, çünkü teknoloji çok yeni. Verileri toplamak için zamana ihtiyacımız var.”

Kanun yapıcıların kripto eko sisteme karşı endişelerine rağmen Detroit büyümeye devam ediyor.

Yerel basın haberlerine göre Michigan’ın en popüler ilçelerinde Bitcoin ATM’leri artmaya devam ediyor. Bu ATM’lerin metro bölgesinde yer alan 14 tanesinin de sahibiyle iletişime geçildi ancak hiçbiri en ufak bir açıklama yapmak istemedi.

FDD araştırmacısı Fanusie: “ATM sahipleri, bu yolun “para aklama” aracı olarak kullanılacağına inanmıyor. Meblağlar çok düşük.” dedi.  Ayrıca bu tip bir para aklama işlemi gerçekleşirse bunun federallerin gözünden asla kaçmayacağını düşünüyorlar.

Michigan ve Detroit bölgesi Bitcoin’cilere ev sahipliği yapan önemli bir bölge. ATM’ler dışında da MeetUp buluşma gruplarının çok yaygın olduğunu söyleyebiliriz. “Michigan Bitcoin’ciler” buluşma grubu 988 üyeye sahip. “Detroit Blockchain’cileri” ise 488 kişilik üye grubuyla metro bölgesinde haftalık toplantılar düzenlemekte. Bu buluşmalarda birebir kripto para ticareti yapmak da mümkün.

Detroit Blockchain’cilerinin sloganı: “Gel ve kripto ticaretini 1792’lerdeki gibi yap”

Detroit için gözlemlenen bu gelişmeler ve Bitcoin ATM’leri bize dijital para birimlerinin ne denli dünya çapına yayıldığını gösteriyor. Bankacılığın mümkün olmadığı alanlarda ya da bankalara erişimin kısıtlı olduğu yerlerde bu ihtiyacı karşılayacak ikame bir hizmet olarak gelişmeye devam ediyor.

Kaynak: Bitcoin.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.