X


Bitcoin 27.800 Dolar! LUNA Vakfı Ne Kadar AVAX Sattı!

Bitcoin 28.000 dolarınn da altına düştü. Kripto para piyasalarında tarihi günler yaşıyoruz. Ne kadar AVAX satıldı, şirketin ne kadar AVAX'ı kaldı?
00:31
12 Mayıs 2022
Okuma Süresi: 3 Dakika

Son birkaç gündür kripto para piyasalarında enteresan şeylere şahit oluyoruz. Terra’nın UST’nin başlattığı kriz derinleşiyor. Öncelikle Terra, Bitcoin satıyor iddiaları gündemimizde yer buldu ve Terra elindeki BTC’lerin bir kısmını sattığını doğruladı. Şimdi ise sırada AVAX var.

LUNA Vakfı Ne Kadar AVAX Sattı

Şirketin geçtiğimiz haftalarda yaptığı açıklamalardan bildiğimiz üzere elinde 100 milyon dolarlık AVAX bulunuyordu. Bunun UST stablecoinin sabitini korumak için kullanacaklarını söylemişlerdi. Son verilere göre şirketin 12 milyon dolarlık daha AVAX sattığı ve cüzdanında 58 milyon dolar daha AVAX kaldığını biliyoruz. Tüm bu gelişmelerin ortasında Bitcoin 28.000 dolar seviyesinin de altına düştü.

Terra’nın UST’yi 1 dolara yeniden taşımak için daha fazla Bitcoin ve AVAX satması bekleniyor. Buna ek olarak LUNA arzında ciddi bir artış yaşandı. Bildiğiniz üzere UST bozdurduğunuzda sistem size 1 dolar değerinde Terra (LUNA) veriyor. Terra Vakfı artan talebi karşılayabilmek için çok daha fazla LUNA’yı dolaşıma soktu. Bu sebepten yatırımcıların LUNA tarafından daha fazla düşüş görmesi olasıdır.

Bitcoin Fiyat Analizi

Son zamanlarda analistler Bitcoin hala bir Elliott Dalgası sergilediği ve bir yükseliş kanalında işlem gördüğünü söylüyor ve yükseliş beklentilerini koruyordu. Enflasyon ve Fed’in faiz artırımları arasında piyasalardaki belirsizlik nedeniyle, bu beklenti artık geçersiz oldu. Elliott Wave’i doğrulamak için tutulması gereken kritik destek seviyeleri ve yükseliş beklentisi şimdilik kaybedildi.

Elliott dalgalarının kılavuzlar ve gözlemler açısından her zaman mükemmel olmadığını söylemeliyiz. Popüler bir analist şunları söyledi;

“Yorumlarımda ele alınan ilk konu, üçüncü dalganın en kısa dalga olamayacağı gerçeğiyle ilgiliydi. Bu doğrudur ve üçüncü dalga birinci dalgadan daha kısaydı. Ancak beşinci dalga en uzun dalga olabilir ve dalga yapısına dayalı bir hareketi tahmin etmeye çalışırken bir teoriyi geçersiz kılamazsınız çünkü henüz gerçekleşmemiştir. Elliott Waves’i bir kez meydana geldikten sonra tanımlamak açıkçası kolaydır. Bitcoin durumunda, üçüncü dalgadan daha büyük bir beşinci dalga, bir Elliott dalgasını doğrulardı. Diğer endişeler, dördüncü dalganın geri çekilmesinin birinci dalga bölgesine giremeyeceğini belirten kılavuzla ilgiliydi. Bu, Elliott Waves’in en temelinde doğrudur. Bununla birlikte, köşegenleri, özellikle de önde gelen köşegenleri gözlemlerken, dördüncü dalga aslında bir Elliott Dalgasını geçersiz kılmadan birinci dalga bölgesine girebilir. Bitcoin’in mum grafiği en ufak bir önde gelen köşegen sergiledi. Trend çizgileri neredeyse tamamen paralel olduğu için tespit etmek oldukça zor”.

Yani beşinci dalga, dördüncü dalgada yaratılan düşük seviyenin altına düşemez. Bugün piyasalardaki yıkımla birlikte, Bitcoin mum grafiğindeki bir Elliott Dalgası potansiyelini geçersiz kılan tam olarak olan buydu.

Sorumluluk Reddi: Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolaysıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar