X

Bir Günde 3 Ağda Sorun: Solana, Arbitrum ve Ethereum

Elde edilen son bilgilere göre dün Solana ve Arbitrum ağlarında hizmet kesintileri yaşanırken Ethereum ağına da saldırı girişiminde bulunuldu.
09:30
15 Eylül 2021

Bir Ethereum (ETH) rakibi olarak tanımlanan Solana (SOL) son zamanlarda fiyat performansı ile adından sıkça söz ettirdi. Ancak dün Solana, hizmetlerin gerçekleşememesi ve kesintilerin yaşanması ile gündeme geldi.

Solana’da Neler Oldu?

Twitter’dan yapılan açıklamalara göre Solana ana ağının beta sürümünde dün 45 dakika boyunca aralıklarla devam eden bir hizmet kesintisi yaşandı. Açıklamalardan altı saat sonra yapılan bir başka paylaşımda ise Solana ağındaki işlemlerin saniyede 400.000’e ulaşması sebebiyle ağın fazla yüklendiği ve bunun da bir çatallanmaya sebep olduğu ifade edildi.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Solana’nın mühendisleri ağda stabilliği sağlayamadığı için doğrulayıcı topluluğu ağın yeniden başlatılmasını koordine etmeyi seçti. Solana topluluğu şu anda yeni bir sürüm hazırlıyor ve yakın zamanda konuyla ilgili daha fazla bilginin paylaşılması bekleniyor.

Bunlara ek olarak bahsi geçen hizmet kesintisi sebebiyle SOL fiyatında 12 saatte %15 gibi bir gerileme görüldü. 9 Eylül’de 215 dolara kadar yükselen SOL fiyatı hizmet kesintisi sebebiyle 145 dolara kadar geriledi.

Arbitrum’da da Benzer Kesinti

Solana, 14 Eylül’de kesintiye uğrayan tek yüksek profilli kripto ağı değil. Ethereum ikinci katman ağı Arbitrum One da dün yaklaşık 45 dakika boyunca çevrimdışı olduğunu bildirdi.

Arbitrum One, kullanıcı fonlarının “hiçbir zaman risk altında olmadığını” vurgularken, 45 dakika boyunca yeni işlemler gerçekleşemedi. Arbitrum One‘ı oluşturan ekip olan Offchain Labs, ağının hala beta aşamasında olduğunu vurguladı ve ilk günlerde bu gibi kesintilerin olabileceği konusunda uyardı.

Yapılan açıklamalara göre ağa gönderilen çok fazla işlem bir tıkanıklığına yol açtı. Bu da hizmet kesintisine sebep oldu.

Ethereum’a Saldırı Girişimi

Bu iki önemli hizmet kesintisini yanı sıra dün bilinmeyen bir girişimin de ETH ağına saldırmaya çalıştığı ortaya çıktı. geliştirici Marius Van Der Wijden Twitter’dan yaptığı açıklamalarda, bu girişimin başarısız olduğunu dile getirdi.

Geliştiriciye göre, yalnızca az sayıda Nethermind node’u, geçersiz bir zincire geçmek için kullanılmaya çalışıldı ve diğer tüm istemciler bu zinciri “geçersiz” olarak tanımladı ve reddetti.  Yapılan açıklamalara göre olaydan etkilenen tüm node’lar o zamandan beri doğru zincire göre yeniden düzenlendi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar