X


Bir Araştırmada Bitcoin Vadeli İşlemlerinin BTC Fiyatına Etkisi İncelendi

Cindicator adındaki firma Bitcoin Vadeli işlemlerinin sonlandığı zamanları ve BTC fiyat hareketlerini karşılaştırdı.
19:00
20 Ekim 2018
Okuma Süresi: < 1 Dakika

Finansal teknoloji şirketi Cindicator insan zekasıyla yapay zekayı harmanlayan değer yönetimi aracı geliştiriyor. Firma geçtiğimiz günlerde “Bitcoin Vadeli İşlemleri: Pazar Devrimi” başlıklı bir rapor yayımladı.

Raporda CBOE ve CME’nin geçen yıl vadeli işlemleri başlatmalarından sonra Bitcoin fiyatı ve Bitcoin Vadeli işlemleri arasında bir fiyat bağı olup olmadığı incelendi. İki bölüm altında araştırma yapıldı. Birincisi BTC’nin popüler kripto para borsalarındaki işlem hacimleri ve Bitcoin Vadeli işlem hacmi belirlendi. İkinci kısımdaysa BTC fiyat hareketine ve vadeli işlemlerin sonlandığı tarihlere bakılarak piyasa yönelimi incelendi.

Bitcoin vadeli işlemleri başlatılmadan önce kripto topluluğu Bitcoin volatilitesinin azalacağını ve Bitcoin’in yaygınlaşacağını düşünüyordu. Bitcoin yatırımı belirsizlik içerisinde olduğundan kurumsal yatırımcılar için Bitcoin vadeli işlemleri iyi bir fırsat olabilirdi. Ancak şu an bakıldığında vadeli işlemler halen popüler bir araç olmuş değil. Cindicator’e göre yatırımcılar risk almayı seçip doğrudan borsalardan yatırım yapıyor.

Cindicator rapor içeriğinde her ay için Bitcoin vadeli işlem analizi yapmış ve birkaç sonuca ulaşmış. Piyasa trendleri ve teknik seviyeler vadeli işlemlerin sonlanmasına yakın daha etkili görünüyor. Ancak Bitcoin fiyatının vadeli işlem sonuna yaklaşıldığında düştüğünü gösteren sağlam bir veri yok. Yatırım stratejileri bu açıdan halen belirlenmiş değil. Ayı trendi ve düşük volatilite kurumsal yatırımcıların piyasaya girmesine sebep olabilir, bu yüzden artan popülarite vadeli işlemlerin etkisini de artırabilir. Bu araştırmanın vadeli işlem kullanımları arttığında tekrar yapılması gerekir.

Cindicator’ın analizlerinden sorumlu yöneticisi Simon Keusen Bitcoin fiyatının geçmiş hareketlerinin belirli bir altın kurala sahip olmadığını belirtti. Sonuç olarak genel piyasa trendinin Bitcoin vadeli işlemlerden daha etkili olduğunu öne sürdü.

Kaynak: Blokt

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar