Binance’ten Popüler Altcoin Vadelileri İle İlgili Sürpriz Delist Kararı!

Özet

  • Binance, Luna Classic (LUNC) kapsamında bir adım attı.

  • Borsa, LUNC'yi kendi vadeli işlem platformundan kaldırıyor.

  • LUNC için son gün 8 Haziran.
17:10
1 Haziran 2023

Binance, ticari hacme göre dünyanın en büyük kripto para borsası olmanın yanı sıra sektördeki yeri ile de her bir kripto para birimi için ya büyük bir dost ya da düşman olabiliyor. Binance’in listelemeleri veya liste dışı bırakmaları, fiyat üzerinde ciddi etkiler yaratabiliyor. Bu durum aslında bugün duyurulan bir vadeli işlem platformundan liste dışı bırakma haberi ile de kanıtlanmış oldu.

Binance, LUNC’yi Vadelilerden Kaldırıyor

Şu an mahkemesi devam eden Luna’nın kurucusu Do Kwon’un yaptıklarının eseri olan Terra Classic (LUNC), Binance üzerindeki vadeli işlem platformu desteğini kaybediyor. Savcılar, Do Kwon’un suçlu iadesi için bastırırken Binance platformundaki LUNC vadeli işlem sözleşmelerinin 1 Haziran tarihinden 8 Haziran tarihine kadar kaldıraç oranını değiştirecek ve son olarak 8 Haziran tarihinde liste dışı bırakacak.

Binance, USD-M 100LUNCBUSD Vadeli işlem kontratların hepsini otomatik 7olarak 8 Haziran tarihinde, TSİ 12:00 itibarıyla kapatacak. Yatırımcıların likidasyonların önüne geçmek için bu tarihten önce işlemlerini kapatmaları tavsiye ediliyor. Binance’in bu hamlesi ise LUNC/BUSD spot işlem çiftlerinin askıya alınmasından yaklaşık bir yıl üç hafta sonra geldi. Binance kısa süre ön ise LUNC marj ve işlem ücretlerinin oranını azaltma kararı almıştı

LUNC Son Durum

LUNC, Terra Classic blockchain ağının kendi kripto para birimi ve bir zamanlar 119 dolarlık birim fiyata ulaşan LUNC, daha sonra sert bir düşüş yaşamış ve sektörü beraberinde dibe çekmişti. TerraUSD sorunu ile kötüleşen durum, içinden çıkılmaz bir hal aldı ve birbirine endeksli olan kripto paralardan TUSD’nin değerini korumak için inanılmaz sayıda LUNC yaratıldı.

LUNC, bu haber öncesi yeşil bir dumdayken haber ile birlikte kızıla döndü ve anında %0,1 düşüşe geçiş yaptı. LUNC özellikle Binance’in belirlediği son gün yaklaştıkça bu baskıya daha çok maruz kalabilir. Hala toplam piyasa değeri açısından en büyük 89. kripto para birimi olan LUNC, Binance’in vadeli işlem platformundan kaldırıldıktan sonra konumunu koruyamayabilir. Bu durumun ise LUNC ile bağlantılı diğer kripto paraları etkilemesi muhtemel gözüküyor.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar