Binance Ücretlerdeki Düşüşü Fırsat Bildi: 1 Saatte %3000 Arttı!

Nansen CEO'su Alex Svanevik, Binance'in Ethereum'da para transfer etmek için düşük gas ücretleri fırsatını değerlendirdiğini bildirdi. Binance'ın fon aktarımlarıyla Ethereum ağındaki gas ücretleri kullanımı sadece bir saat içinde yüzde 3 binin üzerinde arttı.
16:55
26 Temmuz 2022
Okuma Süresi: 3 Dakika

Ethereum (ETH) fiyatı, 27 Temmuz’daki FOMC toplantısı öncesinde satış baskısının artmasıyla aylıkta geçen hafta ulaştığı aylık en yüksek seviye olan bin 655 doların ardından bir günde yüzde 13’ün üzerinde değer kaybetti. Blockchain veri şirketi Nansen’in CEO’su Alex Svanevik, Binance’in Ethereum’da fonları taşımak için düşük gas ücretleri fırsatını değerlendirdiğini bildirdi. Binance’ın fon aktarımlarıyla Ethereum ağındaki gas ücretleri kullanımı sadece bir saat içinde yüzde 3 binin üzerinde arttı.

Gas Ücretleri Yüzde 3 Bin Arttı

Binance CEO’su Changpeng Zhao, gas ücretlerinin tarihi düşük seviyelere gerilemesinden dolayı kullanıcıların Ethereum’daki yüksek kullanımını yorumladı ve borsanın yoğun şekilde fon aktarımı yaptığını onayladı. Eylül ayındaki The Merge öncesinde önemli ölçüde düşen Ethereum gas ücretleri, PoW’dan PoS’a başarılı geçiş ihtimalini işaret ediyor olması bakımından oldukça önemli. Dune Analytics’e göre, ortalama gas ücretleri son bir yılın en düşük seviyesi olan 24 Gwei’ye düştü. Minimum gas ücretleri 3 Gwei’ye kadar gerilerken, mevcut gas ücretleri 8-9 Gwei’de. Bu da ETH transfer maliyetinin 0,34 dolar, ERC20’de ise transfer maliyetinin 0,87 dolar olduğu anlamına geliyor.

Nansen CEO’su Alex Svanevik, 26 Temmuz’da Binance’de Ethereum gas ücretlerinin kullanımında büyük bir artış olduğunu bildirdi. Aslında, Binance’de yalnızca bir saat içinde gas ücretleri kullanımı 1 saatte yüzde 3 bin 48, son 24 saatte yüzde 437 arttı ve işlem ücreti olarak toplamda 28 ETH harcandı. Bir diğer dev kripto para borsası Coinbase ise 1 saat ve 24 saat içinde gas ücretleri kullanımında sırasıyla sadece yüzde 5,35 ve yüzde 135 artışla listede ikinci sırada yer aldı.

Svanevik, bu duruma ilişkin olarak yaptığı değerlendirmede, “Görünüşe göre Binance, Ethereum‘da para aktarmak için düşük gas ücretlerinden yararlanıyor. Akıllı Zhao.” yorumunda bulundu. Svanevik, ayrıca “ETH işlemlerinin yüzde 90’nda artık EIP-1559 kullandığını” belirtti. EIP-1559’un ETH yakımı ve The Merge’de önemli bir rolü olması nedeniyle dolaşımdaki arzı azalttığı ve The Merge’nin ardından fiyatların deflasyonist olmasını sağlayacağını not etmek gerekiyor.

FOMC Öncesi ETH Fiyatı Düştü

Ethereum (ETH) fiyatı, 27 Temmuz’daki Fed’in FOMC toplantısından önce yüzde 10’un üzerinde düşerek bin 400 dolar seviyesine geriledi. FUD, 100 baz puanlık faiz artırımı ihtimalini giderek artırıyor. Ancak, Başkan Jerome Powell ve diğer Fed yetkilileri, 75 baz puanlık faiz artışını destekliyor.

Kripto para analisti Crypto Tony, ETH’nin bin 400 dolar seviyesinde ilk desteğe ulaştığını belirtti ve sonraki kritik iki destek seviyesi olarak bin 350 doları ve bin 200 doları işaretledi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar