X


Binance, Squid Dolandırıcılarını Tespit Etmeye Çalışacak!

Binance olaya el atıyor, dolandırıcıları bulabilecek mi?
23:00
4 Kasım 2021

Bu hafta hızla popüler hale gelen Squid Game Token’ın çöküşüne şahit olduk. Binlerce yatırımcı önce aldıkları tokenları satamadıkları yönünde şikayetler oluşturdu. Sonrasında ise fiyat aniden sıfırlandı. Ana akım medyada gündem olan bu konu kripto paraların itibarına da ciddi zarar veriyor. Henüz kriptolarla tanışmamış insanlar ekosistemin tamamen dolandırıcılık odaklı olduğuna inanmaya başladı.

Binance İz Sürüyor

Binance, Squid Game kripto para biriminin arkasındaki dolandırıcıları araştırıyor. Düzenleyici tartışmalarla gündeme gelen Binance, kripto para ekosisteminde fahri dedektiflik yapmaya başladı. Binance sözcüsünün yaptığı açıklamaya göre şirket ekosistemdeki dolandırıcılarla mücadele için borsa aktif rol alacak. Şirketin hali hazırda milyonlarca müşterisi bulunuyor ve ağ analizi konusunda yıllardır edindiği bir tecrübe var. Buna göre diğer borsalarla iletişim kurarak suçluları çok daha kolay şekilde tespit edebilir.

Binance CEO’su Changpeng Zhao, şunları söyledi:

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

DeFi alanındaki büyüme bu tarz dolandırıcılıkları daha yaygın hale getirdi. DeFi birçok fırsat sunuyor ancak yatırımcıların buradaki riskleri de görmesi gerekir. Ben kimsenin siber dolandırıcılara yatırımlarını kaptırmasını istemiyor, bu kayıpları görmekten nefret ediyorum”.

Binance aynı zamanda bir iyi niyet göstergesi olarak bu işe girişiyor. Yerel düzenleyicilerle sıkı ilişkiler kurmak isteyen Binance, suçlularla mücadele için tüm iş birliklerine hazır olduğunu birçok kez ifade etti.

Squid Game Dolandırıcılığı

BSC ağında basılan token PancakeSwap ve DODO‘da üzerinden satışa sunuldu. Fiyatı sıfırlanmadan önce token 2.856 dolar gibi saçma bir fiyata kadar yükseldi. SQUID, oyna-kazan modeli kullanılarak piyasaya sürüldü; bu, kullanıcıların çeşitli oyunlara katılarak makul bir şekilde token kazanmasına olanak sunacaktı. En azından dolandırıcıların kurguladığı hikaye böyleydi.

İlk günlerinde internet sitesindeki yazım hataları ve Elon Musk gibi isimlerin projeyi desteklediğine dair saçmalıklar tokeni şüpheli hale getirdi. Sonrasında yatırımcılar aldıkları tokenları satamadığı yönünde şikayet paylaşmaya başladı.

Squid Game Token, Telegram grubu üzerinden bir açıklama yaptı. Artık geliştiricilerin üzerindeki baskıdan bunaldığı ve projenin devam etmeyeceği duyuruldu. Devamında fiyat aniden sıfırlandı.

Ancak Binance, anonim suçluların maskesini düşürmeye niyetli görünüyor. Daha önce de Binance uluslararası kolluk kuvvetleriyle birlikte çalışarak 500 milyon dolar değerindeki bir siber çetenin çökertilmesine yardım etti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar