Binance Smart Chain’in Yeni BNB Yakım Mekanizması: BEP-95

Yapılan son açıklamalara göre Binance Smart Chain’de yeni bir Binance Coin yakım mekanizması uygulanmaya başlayacak.
12:22
22 Ekim 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Binance Smart Chain bugün yapılan bir açıklama ile Binance Coin’i (BNB) yakım sürecini hızlandıracak ve Binance Smart Chain’i (BSC) daha merkezsiz hale getirecek olan BEP-95 mekanizmasını bugün kullanıcılar ile paylaştı.

Gerçek Zamanlı Yakım

Yapılan açıklamalara göre BEP-95 BSC’nin ekonomik modeline yeni bir gerçek zamanlı yakım mekanizması getirecek. Bu da BNB token ekonomisini daha dinamik kılacak. Bu mekanizma ile birlikte işlem ücretlerinin bir kısmını oluşturan BNB’ler yakılacak ve BSC daha merkezsiz hale gelecek.

Bu noktada Binance, BEP-95’in henüz deneme aşamasında olduğunu ve her blokta, doğrulayıcılar tarafından toplanan işlem ücretlerinin sabit bir oranının yakılacağını ifade ediyor. Ayrıca yapılan açıklamalara göre yakım oranları yönetişim yoluyla değiştirilebilir olacak.

Bunlara ek olarak BNB yakım sürecinin hızlanması ile birlikte Binance Coin fiyatında da artışlar olması bekleniyor. Ayrıca yapılan açıklamalara göre BNB sahipleri, BSC işlem ödülünün nasıl gönderileceğine karar verecek.

BEP-95 Nasıl Çalışacak?

Yapılan açıklamalara göre bahsi geçen yeni mekanizma, yönetilebilir parametreler getirilerek etkinleştirilecek: ValidatorSet Sözleşmesinde burnRatio. Bu noktada şu an için yakım oranının yüzde 10 olduğu belirtiliyor.

Yukarıda da belirtildiği gibi yönetişim sayesinde yakım oranı yani burnRatio değiştirilebilir olacak. Bu noktada stake edilmiş BNB miktarına göre kullanıcıların oy haklarının olacağının fa altı çiziliyor.

Dolayısıyla bu mekanizmanın uygulamaya konmasından sonra Binance Coin’in arzının azalması ve bu sebeple de fiyatının artışa geçmesi bekleniyor. Buna ek olarak Binance’in düzenli olarak BNB yakımı yaptığını da belirtmek gerekiyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar